"Rak je izlečiv" – Jedan pregled može da sačuva život

U Srbiji svakoga dana jedna žena umre, a četiri obole od raka grlića materice. A ne mora da bude tako, jer pojavljivanje ovog raka može da se spreči, a ukoliko se otkrije na vreme, potpuno je izlečiv. Zato smo i pokrenuli kampanju "Rak je izlečiv", kako bi bilo manje obolelih, a više izlečenih žena.

Svake godine rak grlića materice dobije oko 1.300 žena, oko 500 izgubi tu bitku. A tako ne mora da bude.

"Mnogo žena se plaši da dođe ginekologu. Svi se mi plašimo, ne od toga da dođemo, nego od toga šta će nam neko reći. I onda zadržavamo i ne uradimo ništa. Nama se izvuče vreme, vreme je naš najveći neprijatelj", kaže Svjetlana Cvijanović iz DZ "Savski venac".

Načelnica ginekologije DZ "Voždovac" Julijana Banovac kaže da žene koje dolaze, dolaze stalno.

"One koje ne dolaze, nažalost ne dolaze često. Ovim putem želimo da apelujemo da jednim ginekološkim pregledom u toku godine, odvajanjem vremena kod svog izabranog ginekologa, možemo da sprečimo tu bolest", kaže Julijana Banovac.

Crna statistika kaže da najčešće obolevaju i umiru žene u Zaječarskom, Borskom i Pčinjskom okrugu. Najmanje u pirotskom kraju.

U Srbiji, u zavisnosti od regiona, na 100.000 stanovnika oboli od 12 do 35 žena. Da ne postanemo broj, uvedeni su skrining programi za rano otkrivanje raka grlića materice. U njega je uključeno 17 većih opština, a do kraja godine biće ih još. Ipak, i dalje se na poziv za pregled odaziva tek svaka treća žena.

"Zemlje koje su pre 15 godina uvele organizovani skrining, što znači pozivanje svih pacijentkinja na preglede i jednostavan test PAPA, smanjile su incidencu na ispod pet", kaže Aleksandar Stefanović sa Klinike za ginekologiju KCS.

Žene koje dugo nisu bile na ginekološkom pregledu trebalo bi da pozovu dom zdravlja i zakažu pregled. Samo jedan pregled može da sačuva život.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом