Izgradnja novih bunkera za zračne terapije, lekari na usavršavanju

Svako od nas poznaje ili je imao nekoga ko je bolovao od raka. Mnogi su verovatno i sami suočeni sa nekom malignom bolešću. Godišnje u Srbiji rak se otkrije kod najmanje 35.000 ljudi. Većini obolelih je u lečenju neophodna i terapija zračenjem. Iako u ovom trenutku imamo više aparata za zračenje nego ikada pre, i dalje ih je nedovoljno.

Institut za onkologiju i radiologiju Srbije postoji skoro osamdeset godina. Zbog porasta broja obolelih, potrebe za izgradnjom Onkologije 2 već dugo postoje, a gradnja je konačno i otpočela.  

Prof. dr Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže da radovi odlično idu.

"Dakle, Onkologija 2 će imati ukupno u prvoj i drugoj fazi četiri nova akceleratora, ali i prostor za pacijente i za lekare, sa amfiteatrom za studente", kaže Džodić.

Dok ne prorade novi aparati, u ovoj ustanovi i dalje se radi u tri smene, do jedan posle ponoći. U ovom trenutku na zračenje čeka 270 pacijenata.

"Mi se trudimo da taj evropski standard i sada ispunimo, da pacijent ne čeka duže nego što je potrebno za početak radioterapije, da ponovim, da niko ne zakasni, naravno, svi su nespokojni, ali moramo imati nekakav red", rekao je Džodić. 

Novi bunkeri za nove aparate grade se i u Kragujevcu i u Nišu, a uporedo se usavršavaju i zapošljavaju neophodni kadrovi – radiolozi, fizičari, onkolozi.  

"Što se tiče liste čekanja, za pacijente koji su opredeljeni za ambulantno zračenje je oko 20 dana, hospitalni pacijenti čekaju oko 40 dana, a pacijenti na brahiterapiji – deset dana", kaže prof. dr Predrag Sazdanović, direktor KC Kragujevac. 

Prof. dr Zoran Radovanović, direktor niškog kliničkog centra, kaže da u ovom trenutku na zračenje čeka manje od 150 ljudi, a novi aparat treba uskoro da stigne.

U poslednje četiri godine nabavljeno je 13 terapijskih mašina. Srbija je pre dve godine kupila i gama nož. Novi bunkeri su za akceleratore nabavljeni iz kredita Svetske banke, a saradnja sa njima, kako saznaje RTS, nastavlja se. 

Kada stignu novi aparati za zračenje, Srbija će konačno imati evropski standard, jedan aparat na 250.000 stanovnika.

"Krenuli su radovi i na sajber nožu, odnosno na edžu, do aprila i to treba da se završi, ali tu nećemo statiti, hoćemo da zamenimo i dotrajale skenere i magnetne rezonance, mamografe, sve ono što je neophodno da funkcionišemo normalno", kaže ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Nedavno je novi magnet počeo da radi u Dečjoj klinici u Tiršovoj, a dve magnetne rezonance imaju prvi put od kada postoje. Novi skener uskoro počinje da radi i u Bolnici "Sveti Sava".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом