Stefanović: Nekoliko izolovanih slučajeva sajber napada u Srbiji

Visokotehnološki kriminal je posle terorizma možda i najveća pretnja po globalnu bezbednost i mora se pružiti zajednički odgovor, istakao je potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović na Međunarodnoj konferenciji o informatičkoj bezbednosti koja se održava u Rusiji.

"U povezanom sajber prostoru postoje velike mogućnosti za izvođenje napada čiji obim i intenzitet mogu veoma veliki", rekao je Stefanović na konferenciji čija je ovogodišnja tema "Uloga savremenih tehnologija u međunarodnoj informatičkoj bezbednosti i mere za njeno očuvanje", saopštio je MUP.

Podsetivši na nedavni "rensomver" napad koji je blokirao oko 200.000 računara širom sveta, Stefanović je istakao da taj napad u Srbiji nije ugrozio kritičnu infrastrukturu i da je prijavljeno samo nekoliko izolovanih slučajeva.

Uprkos tome, kako je naveo, nadležne službe odmah su upozorile građane i institucije koje mere bi trebalo da preduzmu kako bi povećali zaštitu svojih računara.

Ministar je ocenio da informaciona bezbednost postaje veoma važan faktor u međunarodnim odnosima, kao i da uspostavljanje sigurnog sajber prostora nije moguće bez aktivnog učešća mnogih aktera.

"Sve države treba da sarađuju i sprovode odgovarajuće korake kako bi se obezbedio adekvatan nivo informacione bezbednosti, izvršila priprema za odbranu od napada i podigla svest građana o rizicima, poručio je Stefanović.

Prema njegovom mišljenju, države treba da sarađuju, posebno u uspostavljanju efikasnih i odgovornih mehanizama za razmenu informacija, upozorenja i obaveštenja o incidentima u sajber prostoru.

"Moramo odrediti kontakt tačke i učiniti informacije lako dostupnim. Poseban fokus treba da bude na zaštiti kritične infrastrukture, a naročito ako incidenti imaju uticaja na više država", naveo je ministar policije.

Ukazavši da pretnje u sajber prostoru mogu doći sa bilo koje strane, Stefanović je ukazao na to da veliki procenat slučajeva sajber kriminala u Srbiji, osim od naših, dolazi i od građana susednih država.

"U ovim slučajevima, saradnja policijskih jedinica koje se bore protiv sajber kriminala je veoma važna i mora se unapređivati. Srbija je potpisnica Budimpeštanske konvencije o sajber kriminalu i ima dosta uspeha u borbi protiv ove vrste kriminaliteta", rekao je Stefanović.

Ministar je naglasio da je organizaciona jedinica za borbu protiv sajber kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova relativno često uključena u sinhronizovane međunarodne operacije.

Republika Srbija, kako je rekao, gradi kapacitete za otkrivanje napada u sajber prostoru, identifikovanje napadača i brzo reagovanje, ali je i dalje, kao i mnogo razvijenije zemlje, podložna pretnjama iz sajber prostora.

Ukazavši da je situacija u oblasti informacione bezbednosti u Srbiji mnogo bolja nego ranije, Stefanović je podsetio da je u januaru 2016. godine usvojen Zakon o informacionoj bezbednosti, kojim se po prvi put sistemski uređuje ova oblast, kao i da je Vlada Srbije obrazovala Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом