Za pomoć u zajednici 700 miliona dinara

U Klubu za starije na opštini Stari grad je, u okviru međugeneracijskog druženja, održano nekoliko radionica. Ministar za rad Aleksandar Vulin je rekao da je država ove godine obezbedila 700 miliona dinara za pomoć u zajednici, gotovo dvostruko više nego prošle godine.

Aleksandar Vulin je, na druženju starijih i mladih Beograđana u Klubu Stari grad 1, podsetio da je 17,5 odsto građana Srbije starije od 65 godina, a da demografi u narednih 30 godina očekuju da će se taj broj povećati za još osam odsto, što znači da će četvrtina stanovništva Srbije biti starija od 65 godina.

Mi jesmo nacija koja ubrzano stari, kaže Vulin, ali i ukazuje da kroz međugeneracijsku saradnju treba da učimo jedni od drugih i doprinosimo zajednici.

"Srbiji nedostaje međugeneracijska saradnja. Već dugo nas suprotstavljaju, dugo za stare govore da su naš teret, a za mlade da su lenji i da su nezahvalni. Naravno da ni jedno ni drugo nije tačno i potrebno nam je obnavljanje komunikacije između generacija i ovo danas je upravo to", rekao je ministar.

Na međugeneracijskom druženju organizovano je nekoliko radionica, jedni su plesali i igrali, drugi sadili cveće, oslikavali zidove, učestvovali u kvizu, ali su svi zajedno učili jedni od drugih.

Vulin je naglasio da je Ministarstvo rada ovu godinu odredilo kao godinu međugeneracijske solidarnosti, u kojoj očekuje promenu nekoliko zakona, ali i da se skrene pažnja na važne teme o kojima se ne govori, kao što je nasilje nad starima.

Direktorka Gerontološkog centra Beograd Suzana Mišić kaže da se najbolji rezultati u svemu postižu onda kada se generacije udruže.

"Zbog toga smo i organizovali festival međugeneracijske saradnje koji se održava četvrtu godinu za redom. Seniorima je važno da ih mladi čuju, a mladima da budu uvaženi od starijih", naglasila je Mišićeva.

Gradski sekretar za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević podsetila je da u Beogradu ima 400.000 penzionera i više starih nego nego mlađih.

Kao najbolji primer međugeneracijske saradnje navela je zamenu zdravstvenih knjižica, gde su mladi volontirali i pomagali starijim sugrađanima u svih 25 klubova da elektronski podnesu zahtev za zamenu knjižica.

Predsednik klubova i dnevnih centara za starije sugrađane Gerontološkog centra Beograd Nadežda Nikolić kaže da je današnja manifestačija završnica festivala međugeneracijske saradnje. 

"To je manifestacija koja odražava saradnju između mladih i starih na polju pisane reči, polju različitih radionica, dekupaža, učenja stranih jezika, saradnja na kulturnom nivou", zaključila je Nikolićeva.

Druženje mladih i starijih se održava u okviru četvrtog Festivala međugeneracijske saradnje "okej" koji organizuju Dnevni centri i klubovi Gerontološkog centra Beograd.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво