Srpski tekstil vapi za školovanim šivačima, krojačima...

Nekadašnje tekstilne kombinate sa nekoliko stotina, pa i hiljada radnika, poslednjih decenija u Arilju i Prijepolju zamenili su privatni - manji i veći tekstilni pogoni. I mada sa dugom tradicijom u toj privrednoj grani i velikim brojem nezaposlenih - i u jednoj i u drugoj opštini, poslednjih godina nedostaje stručna radna snaga. Do nje će, kako očekuju u nedavno formiranom Klasteru tekstilaca Prijepolja, doći primenom novog, dualnog modela obrazovanja po meri tekstilne industrije.

Nastali na temeljima i iskustvu nekadašnjeg testilnog kombinata sa više hiljada radnika, novi tekstilni pogoni u Prijepolju u stalnoj su potrazi za stručnim kadrom, uprkos činjenici da je na evidenciji filijale NSZ gotovo 700 osoba sa trećim, četvrtim pa i sedmim stepenom tekstilne struke.

"Od 75 radnika koje je poslala Nacionalna služba, na prvi intervju od njih se pojavilo 39. Od njih 39, 17 ih je prihvatilo da bude obučeno i da počnu da rade, a posle obuke i probnog rada svega ih je sedmoro ostalo da radi", ukazuje Halid Hadžijakupović, direktor DOO "Trendtex" Prijepolje.

"Ja sam hteo sebe da oprobam tu. Tu sam završio obuku, naučio sam da šijem, radim već četiri godine i zadovoljan sam", kaže šivač Fatmir Rondić.

I u Arilju, u čijim pogonima nastaje desetina ukupne proizvodnje tekstilne industrije u Srbiji, a pamuk je postao svojevrstan brend, na evidenciji ima nezaposlenih tekstilaca ali ne i odgovarajućeg kadra.

"Imamo nedostatak šivača, takođe nedostatak krojača, modelari su traženi na poslovima u sitoštampi, konstruktori sa iskustvom. Generalno, možemo reći da imamo problem da obezbedimo radnu snagu našim poslodavcima", napominje Jasna Topalović, savetnica za posredovanje Filijale NSZ u Arilju.

Potrebe ovdašnjih tekstilaca daleko su veće pa su, osim dodatne obuke kadra, u nedavno osnovanom Klasteru prijepoljskih tekstilaca inicirali otvaranje odeljenja modnog krojača trećeg stepena, i to kroz dualni model obrazovanja.

"Naši privrednici su zainteresovani za otvaranje tog obrazovnog profila jer su u deficitu sa radnom snagom, tako smo išli u susret njim", objašnjava direktor Tehničke škole u Prijepolju Nebojša Jevtović.

"Izjavu je dalo ukupno 15 privrednih društava u kojima se navodi koliko će da prime učenika na praksu, koliko će da stipendiraju, finansiraju, prevoz i naravno, što je najvažnije, da ćemo, sve te učenike koji završe po dualnom obrazovanju, zaposliti u našim kompanijama", naglašava Suanita Čelebić, koordinatorka Klastera tekstilaca Prijepolja.

I to je tek deo potražnje tekstilne industrije Zlatiborskog okruga jer, kako ističu, potrebe za kvalifikovanom radnom snagom su svakodnevne, a samo u ovom prijepoljskom pogonu, u svakom trenutku, mogli bi da uposle još 200 obučenih radnika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом