Ipsos: Zaposleni u Srbiji očekuju obrok od poslodavca
Gotovo 80 odsto zaposlenih zainteresovano je da im poslodavac ponudi kvalitetan obrok tokom radnog vremena u kompanijskim restoranima, dostavom hrane ili davanjem vaučera koji se mogu zameniti za obroke u restoranu ili supermarketu, saopštila je agencija "Ipsos".
Prema istraživanju te agenije u kojem je učestvovalo 405 zaposlenih sa područja cele Srbije, zaposleni smatraju da je ishrana u toku radnog vremena preduslov zdravlja i radne efikasnosti, ali i vid finansijske korporativne podrške.
U Srbiji, kako se navodi, 95,8 odsto zaposlenih jede u toku radnog vremena, a njih oko trećina donosi pripremljenu hranu od kuće što ukazuje da ljudi na taj način obezbeđuju kvalitetniju ishranu, ali i štede.
Utvrđeno je da 70 odsto zaposlenih u Srbiji nema nikakvu ishranu koju obezeđuje poslodavac tokom radnog vremena, a posebno u malim i srednjim preduzećima.
Iskustva zemalja Evropske unije koje primenjuju vaučere za obrok zaposlenih pokazuju da su pozitivni efekti tog programa podizanje produktivnosti, povećanje kupovne moći i porast javnih prihoda.
Dnevni maksimalni iznos koji poslodavac može bez plaćanja poreza da potroši na ishranu zaposlenog u toku rada je od 3,33 evra u Rumuniji do 11,95 evra u Poljskoj.
Srbija bi, kako je naveo "Ipsos", trebalo da se uskladi sa praksom evropskih zemalja i reši pitanje obroka zaposlenih, a da bi se to postiglo socijalni partneri, predstavnici poslodavaca, sindikata i vlast bi morali da rade zajedno na prilagođavanju zakonskog okvira.
"Poslodavce obeshrabruju poreske prepreke jer se svako izdvajanje za ishranu tretira kao zarada na koju se plaćaju porezi i doprinosi, pa je svaki takav obrok skuplji 70 odsto. Zato je neophodno ukinuti poreze i doprinose da bi poslodavac bio podstaknut da zaposlenom obezbedi obrok", rekao je direktor istraživanja u "Ipsosu" Dejan Radosavljević.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар