петак, 11.11.2016, 19:30 -> 19:44
Извор: РТС
Slabiji zemljotresi uobičajeni na Balkanu
Zemljotres jačine četiri jedinice Rihterove skale registrovan je u jugoistočnoj Makedoniji, a epicentar potresa je bio u Grčkoj. To je samo jedan u nizu potresa zabeleženih u regionu poslednji meseci. Zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda Branko Radičević za RTS kaže da su zemljotresi koji potresaju naše prostore uobičajeni i da su dosta slabiji nego oni iz prošlosti.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, Branko Radičević je rekao da zemljotresi koji su zahvatili Grčku, Crnu Goru, Hrvatsku, Albaniju, BiH, Makedoniju i Srbiju ne spadaju u pojačane seizmološke aktivnosti.
"Ovo je uobičajena aktivnost na našim prostorima i to su zemljotresi koji se događaju gotovo svakodnevno na našim prostorima", ističe Radičević.
Radičević je istakao da naši zemljotresi u prošlosti nisu imali tako izražene magnitude, kao što je zemljotres u Italiji.
"U Italiji je u poslednjih sto godina stradalo 160.000 ljudi, skoro jednako broju izgubljenih života u Drugom svetskom ratu, u Italiji. Tamo su snažni zemljotresi, naši zemljotresi su po oslobođenoj energiji dosta slabiji", objašnjava Radičević.
Radičević kaže da se nalazimo u uskom pojasu i da je nemoguće negirati interaktivnost i dešavanja uzrokovana dejstvom podvlačenja afričke ploče pod evroazijsku.
"Dešavanje u Italiji nije povećalo nivo seizmičke opasnosti, seizmička opasnost na celoj planeti je konstantna, iako nam se čini da je izraženija. Zahvaćen je region centralne Srbije, gde su se i ranije događali snažni zemljotresi", dodaje Radičević.
Navodi da od posledica zemljotresa, zbog loše građenih objekata strada osamdeset odsto žrtava.
"Ukoliko neka zajednica želi da poveća otpornost, da ne dozvoli da zemljotres poprimi dejstvo katastrofe, mora da radi u više pravaca. Mora da proveri seizmološku opasnost, ugroženost, da se gradi u skladu sa seizmološkim propisima. Potrebno je da postojeće objekte seizmično obezbedi, a da buduće gradi u skladu sa standardima. Najefikasniji način ublažavanja je prostorno planiranje", zaključio je Radičević.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар