Javnobeležnička komora Srbije primljena u Međunarodnu uniju
Na Kongresu notara koji traje do 22. oktobra tokom svečanog otvaranja, nakon samo dve godine postojanja, Javnobeležnička komora Srbije primljena u punopravno članstvo Međunarodne unije notara, kao 87. članica te svetske organizacije koja postoji od 1948. godine.
Prijem Javnobeležničke komore Srbije u članstvo Međunarodne unije notara (MUN), ministarka pravde Nela Kuburović ocenila je kao potvrdu da je ta nova profesija dobro radila prethodne dve godine od uvođenja javnog beležništva u naš pravosudni sistem.
"To je potvrda da smo dobro radili i ispunili uslove za članstvo u MNU, ali predstavlja i uslov za sledeći korak jer postajemo posmatrač Evropske mreže notara do ulaska u Evropsku uniju", rekla je Kuburovićeva Tanjugu u Parizu gde učestvuje na Kongresu MNU.
Ministarka pravde je podsetila da je Komisija te organizacije u tri navrata dolazila u Beograd i vršila procenu našeg zakonodavnog okvira, kao i da li je javnobeležništvo u Srbiji implementirano na odgovarajući način.
Kada je u pitanju Javnobeležnička profesija, ukazala je da je Akcionim planom za Poglavlje 23 predviđeno unapređenje javnog beležništva, pre svega u pogledu njihovih ovlašćenja.
"Ono što treba da radimo jeste da izvršimo analizu zakonodavnog okvira i da ga uskladimo sa dobrom praksom evropskih zemalja, odnosno da naše zakonodavstvo uskladimo sa odgovarajućim direktivama koje regulišu upravo položaj javnog beležnika", napomenula je ministarka pravde.
Kuburovićeva je na marginama skupa (Kongresa MNU) razgovarala sa kolegom, ministrom pravde Francuske Kristijan Tobiri, a u planu je da obiđe i Banku notara, instituciju koja postoji samo u Francuskoj i Austriji i garantuje najviši stepen sigurnosti pravnog prometa.
Na Kongresu notara koji traje do 22. oktobra tokom svečanog otvaranja, nakon samo dve godine postojanja, Javnobeležnička komora Srbije primljena u punopravno članstvo Međunarodne unije notara, kao 87. članica te svetske organizacije koja postoji od 1948. godine.
Đukanović: Prijem u članstvo ubrzaće razvoj notarstva
Dobrodošlicu u članstvo Srbiji je poželeo predsednik MUN Danijel Sedar Sengora, nakon čega je predsednik JKS Miodrag Đukanović u ime srpske Komore uz himnu Bože pravde svečano uvrstio zastavu Republike Srbije među državne zastave ostalih članica Međunarodne unije notara i položio svečanu zakletvu.
Nakon ceremonije, Đukanović je ocenio da će prijem u članstvo MNU ubrzati razvoj notarstva Srbiji i doprineti da stignemo negde gde su evropske zemlje u kojima notarstvo postoji po nekoliko stotina godina.
"Vrlo značajnu ulogu u uspostavljanju notarstva u Srbiji pa samim tim i za prijem u ovo članstvo imalo je Ministarstvo pravde, napomenuo je Đukanović posebno se zahvalivši bivšem i sadašnjem ministru pravde Nikoli Selakoviću i Neli Kuburović.
Član Visokog savete Francuske i notar u Parizu Stefan Zečević kaže da je prijem u članstvo svetske unije notara istorijski momenat za veoma mlado beležništvo u Srbiji.
Članstvo u MNU, kako je napomenuo, obezbediće javnom beležništvu u Srbiji tehničku podršku, političku podršku i podršku u svakom drugom pogledu.
Što se tiče saradnje između francuskog Visokog saveta i srpske Javnobeležničke Komore, Zečević je rekao da Savet obezbeđuje kontinuirane obuke srpskih beležnika kada je u pitanju dobra i viševekovna praksa evropskog notarijata.
Međunarodna unija notara ima za cilj promociju, koordinaciju i razvoj javnobeleničke delatnosti i aktivnosti u svetu.
Tu organizaciju osnovalo je 19 zemalja u Buenos Ajresu 1948. godine.
Njen zadatak je da promoviše, koordinira i razvija poslove i aktivnosti notara širom sveta i da obezbedi ugled i nezavisnost neophodnu za pružanje optimalne usluge pojedincima i društvima kroz blisku saradnju između notarskih komora.
Članstvom u ovoj organizaciji JKS je stekla uslove da kao kandidat za članstvo u EU postanemo posmatrač u drugoj najznačajnijoj notarskoj organizaciji - Notarijatu EU.
U radu Kongresa učestvuje više od 1.000 notara iz celog sveta među kojima su i članovi sprske delegacije na čelu da predsednikom JKS Miodragom Đukanovićem.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар