среда, 22.10.2008, 14:18 -> 15:19
štampajTribrode, selo šargarepe
Tribrode,selo kod Velikog Gradišta, godinama živi od proizvodnje šargarepe.No ova godina će zbog malog intresovanja tržišta za njihov proizvod biti posebno teška.
Ako negde postoji raj za Duška Dugouška onda je to sigurno Tribrode kod Velikog Gradišta. Od stotinak domaćinstava, koliko ih ovo selo ima, skoro devedeset odsto bavi se proizvodnjom šargarepe.
Do skora se od ovog povrća moglo lepo živeti ali ovogodišnja sezona za Tribrođane je, kažu, nezapamćeno teška.
Slobodan Milivojević sa svojih njiva očekuje prinos od skoro 75 tona šargarepe. Prethodnih godina svoj proizvod lako je prodavao na beogradskoj kvantaškoj pijaci.
Ove jeseni bio je neprijatno iznenađen. "Tri dana sam proveo na pijaci i ni kilogram nisam prodao.Jednostavno nema kupaca", kaže Slobodan.
Zašto je tržište nezainteresovano za njihovu šargarepu Tribrođani ne znaju, ali kažu da trenutno rade na sopstvenu štetu.
Naime, cena šargarepe na kvantašu dostiže maksimalnih trideset dinara po kilogramu, i to za onu prve klase.Ta cena godinama je ista a repromaterijal je višestruko poskupeo.
"Radimo samo da bi smo preživeli, žali se Slobodan Milivojević. Nema nikakve zarade, niti nešto može da nam ostane da uložimo u povećanje proizvodnje", kaže.
Slobodanov komšija,Staniša Marković žali se da ih nakupci ucenjuju. "Ne žele da kupe krupnu i debelu šargarepu već samo onu tanku. A to znači manji prinos po hektaru".
Osim sa izbirljivim tržištem,Tribrođani imaju problem i sa nedostatkom radne snage.
Od kada je Evropa širom otvorila vrata radnicima iz susedne Rumunije, njih više nema na tribrodskim njivama. A domaća radna snaga nije zainteresovana za ovaj posao.
Radica Marković pre više od deset godina stigla je u Tribrode iz Rumunije kao sezonski radnik. Tu je i ostala i udala se.
Sa suprugom danas gaji šargarepu i kaže da je manje problema imala kada je bila običan sezonac: "Tada su i radnici mogli dobro da zarade.Danas ih jedva plaćamo a za nas skoro ništa ne ostane", rekla je Radica.
Tribrođani u šali kažu da je Duško Dugouško ovde dobrodošao,ali se plaše da bi i on mogao ostati gladan, jer će zbog svega što ih je snašlo sledećeg proleća zasejati daleko manje šargarepe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар