среда, 08.06.2016, 12:58 -> 20:04
Извор: РТС, Танјуг
HRV o položaju i zaštiti dece s invaliditetom u Srbiji
Vlada Srbije ostvarila je određeni napredak u zaštiti dece sa invaliditetom, ali je potrebno učiniti više, ocenila je u izveštaju organizacija Hjuman rajts voč. Konstatovano je da se u Srbiji i dalje takva deca zanemaruju i uglavnom su izolovana u posebnim ustanovama.
U izveštaju "Moj san je da odem odavde: Deca sa invaliditetom u srpskim ustanovama", navodi se da je potrebno učiniti više da bi se stalo na put rutinskom smeštaju dece u državne ustanove, ali i u cilju pružanja podrške kako bi deca sa invaliditetom mogla da žive sa svojim porodicama ili u okruženju koje nalikuje porodici.
Kako se navodi, mnoga deca sa invaliditetom u Srbiji ne žive sa svojim porodicama, već se šalju u domove koji su često udaljeni od njihovih porodica i drugih ljudi.
U izveštaju se ističe i da mnoga deca sa invaliditetom u domovima ne dobijaju neophodnu negu, te da mnogi domovi nemaju dovoljno zaposlenih koji bi negovali svu decu i pomagali im.
U tim domovima, prema izveštaju, pojedina deca ceo dan provode sama, doktori im prepisuju velike količine lekova kako bi ih umirili, a ponekad osoblje daje deci lekove, a da ih prethodno ne pita ili im kaže kakvi su to lekovi.
Prema izveštaju, mnoga deca i mlade osobe sa invaliditetom u domovima ne idu u školu i ne dobijaju podršku u donošenju sopstvenih odluka.
Direktorka za prava osoba sa invaliditetom pri organizaciji HRV Šanta Rau Bariga rekla je da ta organizacija već mesecima radi u Srbiji i da su dokumentovali dokaze koji se tiču života dece u institucijama.
Navodeći da podržavaju važne korake i napredak koji su učinjeni na tom polju, ona je kao dobar primer navela da je uspostavljen sistem hraniteljstva kao alternativa institucionalizacije dece.
Prema njenim rečima, dalji koraci podrazumevaju uspostavljanje sistema podrške porodici.
"Srbija je usvojila Zakon o socijalnoj zaštiti koji sadrži odredbu kojom se zabranjuje upućivanje dece koja imaju manje od tri godine na smeštaj u ustanove, međutim uprkos ovom napretku mi smo zabeležili takve slučajeve, a to nam potvrdilo i ministarstvo zaduženo za socijalna pitanja", rekla je Bariga.
Primetila je, međutim, da vlada i dalje ulaže u izgradnju novih ustanova, uprkos javno preuzetoj obavezi da će takvu praksu okončati i krenuti u transformaciju tog procesa.
Prema njenim rečima, trenutno su usluge pomoći u zajednicama ograničene, ukoliko one uopšte postoje.
Kako je rekla, na jučerašnjem je sastanku resorno ministarstvo potvrdilo posvećenost transformaciji i vraćanju dece iz institucija u porodice.
"Nadamo se da ćemo videti istinske promene u mesecima i godina pred nama", rekla je Bariga.
"Deca sa invaliditetom često izolovana"
Istraživačica HRV Emina Ćerimović navela je slučajeve zanemarivanja i segregacije u ustanovama, činjenicu da većina takve dece u Srbiji ima jednog roditelja, te da medicinski radnici često savetuju i ohrabruju roditelje da smeste dete u ustanovu tvrdeći da je to najbolje što oni mogu da učine za njega.
Ona navodi da su nedostatak usluga u zajednici, stigmatizacija i diskriminacija dece sa invaliditetom drugi razlozi zbog kojih roditelji osećaju da nemaju drugog izbora nego da smeste dete u ustanovu, pa odatle i podatak da 80 odsto dece koja žive u ustanovama u Srbiji čine upravo deca sa invaliditetom.
U izveštaju se navodi, kako je rekla Ćerimovićeva, da su deca sa višestrukim invaliditetom često odvojena i izolovana od druge dece, pa su tako, recimo, deca koja ne govore i ne hodaju odvojena u posebna odeljenja u kojima dane provede u ležećem položaju uz minimalnu interakciju sa drugima.
"Mislimo da je zabrinjavajuće da je Srbija uložila milione evra u izgradnju dve nove institucije a taj novac se mogao iskoristiti za deinstitucionalizaciju i premeštaj u zajednice. Samo zgrada u Šapcu je koštala 500.000 evra", rekla je Ćerimovićeva.
Zamenik Zaštitnika građana Miloš Janković kaže da Srbija mora da osmisli bolji koncept deinstitucionalizacije jer ovaj postojeći nije dobar.
"Nije samo reč o tim licima nego i o njihovim porodicama. Ne možemo se zadovoljiti s tim da su porodica nehumane, da one njih neće. Ne, nego smo doveli do toga da porodice nemaju zaista objektivne mogućnosti da pruže podršku", istakao je Janković.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je povodom izveštaja Hjuman ratjs voča da Srbija već godinama ulaže u ustanove socijalne zaštite, stara se da život onih koji borave u tim ustanovama bude kvalitetan i dostojanstven i pomaže porodicama sa decom sa smetnjama u razvoju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар