четвртак, 25.02.2016, 08:00 -> 08:39
Извор: РТС
Ko su pravi pravnici?
Advokatska komora Beograda je jedina u Srbiji koja odbija da u svoj imenik pripravnika upiše svršene studente sa privatnih fakulteta koji nisu isključivo pravni, kažu u Advokatskoj komori Srbije. Njihov Upravni odbor je naložio beogradskoj komori da ih upiše u imenik.
U Advokatskoj komori Srbije tvrde da je Upravni sud već odbacio tri tužbe Komore Beograda u korist diplomaca. O tome beogradska komora još nije obaveštena, pa i dalje sprovodi odluku da u svoj imenik ne upisuje diplomirane pravnike sa privatnih fakulteta koji nisu isključivo specijalizovani za pravo. Kažu, Zakon je na njihovoj strani.
Slobodan Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda kaže da Zakon o advokaturi predviđa jedan od uslova za upis u imenik advokata i diplomu Pravnog fakulteta.
"Oni kandidati koji nemaju diplomu Prvnog fakulteta nego imaju diplomu nekog fakulteta koji u nazivu ima Fakultet za pravo, bezbednost i administraciju, taj ne može da izda diplomu Pravnog fakulteta", rekao je Šoškić.
Komore ne dele stav ni kada je reč o znanju koje se stiče na privatnim fakultetima.
"Propašće pravosuđe u celini ako počiva na takvim ljudima, sve je više mladih koji završavaju takvu školu, pa računaju plaćam, dakle položiću", kaže Šoškić.
"Advokatska komora Beograda ako smatra nešto drugačij,e recimo, da se radi o fakultetima koji ne daju dovoljno obrazovanje kandidatima koji treba da postanu advokatski pripravnici treba da povede određeni spor, pre svega, sa Ministarstvom prosvete", smatra Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije.
Sa jednog beogradskog privatnog fakulteta poručuju da je nedopustivo da se zbog naziva ustanove spori sticanje znanja koje se tu dobija, a za koje akreditacijom garantuje država. Pozivaju se i na mišljenje Ministarstva pravde da njihovi studenti imaju pravo da polažu pravosudni ispit.
"Niko ne može biti advokat u Srbiji dok ne položi pravosudni ispit, pravosudni ispit se ne polaže ni na mostu ni na ćupriji niti ovde kod nas nego se polaže u Ministarstvu pravde", kaže prof. Živko Kulić, dekan Fakulteta za pravo, javnu upravu i bezbednost Univerziteta "Džon Nezbit".
Vrata državnog Pravnog fakulteta otvorena su i za studente sa privatnih, ako su im studijski programi srodni.
"Sigurno i na privatnim fakultetima možete naći izuzetno dobre studnete kao što i na državnim fakultetima možete naći studente koji ne uspevaju da završe taj fakultet jer nemaju kvalitet, kvalitet je merilo, a ne vlasnički odnos", kaže Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
O ovoj temi u Ministarstvu prosvete nisu hteli da govore. Diplomiranim pravnicima s pojedinih privatnih fakulteta koji ne žele da gube vreme preostaje da se upišu u neku drugu advokatsku komoru kako bi stekli status pripravnika, pripravnički staž i mogli da polažu pravosudni ispit.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар