Kafane kojih više nema
Mnoge kafane zamenile su banke, butici, kafići. Možda će ih još nestati posle restitucije, plaše se oni koji ih vode jer je, kažu, profitabilniji kredit od ćevapa. Predlažu poseban status za čuvena mesta, kao što postoji u mnogim evropskim zemljama.
Kada pitate Beograđane šta bi preporučili Marsovcu da vidi ako sleti u Beograd odgovaraju: Kalemegdan. Na drugom mestu su stare, prave, autentične kafane.
Nažalost, njih je u izvornom obliku sve manje. Nestale su "Grmeč", "Grgeč", "Bled", "Prešernova klet"... Neke preostale čekaju restituciju koja napreduje.
Novi-stari vlasnici nemaju obavezu da zadrže istu namenu prostora kada im bude vraćena.
"I ti objekti kad su nastajali nisu bile kafane. Nisu bile", kaže Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju.
Ipak, ako je objekat u kome se nalazi kulturno dobro niti jedna cigla se ne sme promeniti.
"Novi-stari vlasnik ne bi smeo ništa da menja u okviru tog objekta. Jedno je delatnost, drugo je zaštita samog objekta. Ne sme se menjati ništa", kaže Sekulić.
Ali se može otvoriti parfimerija ili kafić. Pod pitanjem je "Znak pitanja". Boško Kuzmanović iz "Varoš kapije" kaže da je ta kafana zaštićena od 1947.
Tako tvrde u "Varoš kapiji", jednom od preostalih državnih preduzeća koje se bavi ugostiteljstvom, vode sedam beogradskih kafana. Nisu protiv privatizacije.
"Mi smo protivnici promene namena. Poslovne prostore u kojima se nalaze naše kafane, od 1962. godine negujemo. Želimo da se sačuva taj stari duh beogradskih kafana, recepture, jelovnici, navike ljudi", kaže Kuzmanović.
Restituciju su, kažu, dočekali spremni. Kafana "Korzo", vraćena je vlasnicima, po zakonu je ostala njima u zakup na tri godine. Da li će vlasnici produžiti ugovor sa njima zavisi od tržišta koje je nemilosrdno.
Rešenje za sve beogradske kafane sa tradicijom, po njima bi bilo kada bi se donela uredba o zaštiti starih kafana.
Kuzmanović kaže da su "Proleće", "Kolarac", "Zlatno burence" objekti koji postoje još pre Drugog svetskog rata.
Nešto slično urađeno je u Engleskoj u kojoj je 2013. stotinu pabova zaštićeno tako što samo referendumom lokalne zajednice prostor u kome se nalaze može promeniti namenu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар