Sve teže posledice vršnjačkog nasilja

Novo vršnjačko nasilje, ponovo sa najtežom posledicom. U Vršcu je ubijen 15-godišnji dečak, a drugi je teško ranjen i to od dve godine starijeg maloletnika. Povređeni dečak se oporavlja i u stabilnom je stanju, dok je 17-godišnjaku određen pritvor do 30 dana.

Ubistvu u Vršcu je prethodila svađa, na proslavi rođendana. Dvojica petnaestogodišnjaka su posle toga krenula kući, ali ih je stariji maloletnik pola sata posle ponoći presreo i napao nožem. Jedan dečak je preminuo, a drugi povređen. Napadač je uhapšen i saslušan u Višem sudu u Pančevu, posle čega mu je određen pritvor.

"Tužilaštvo je u svom zahtevu stavilo predlog da se maloletnom N. P. odredi pritvor i to iz razloga da ne bi uticao na svedoke kao i iz razloga što je za navedeno krivično delo zaprećena kazna zatvora preko 10 godina i zato što je došlo do uznemirenja javnosti", kaže Slavica Crveni Bubnjević, portparol Višeg javnog tužilaštva u Pančevu.

Vršnjačko nasilje sve je veći problem u Srbiji, a posledice sve teže. Između ostalog i zbog toga, nadležni menjaju i Zakon o maloletnicima. Nacrtom, koji je na javnoj raspravi, pojednostavljuje se i skraćuje sudski postupak protiv maloletnih učinilaca krivičnih dela i preciznije propisuju kazne za popravni dom.

"Kada se dese ovako tragični slučajevi, svi pomisle na potrebu izmena zakona, posebno neko pooštravanje kaznenog reagovanja i uopšte reagovanja države na takve slučajeve. Time se to u osnovi ne može do kraja rešiti, nema tog zakona koji je čarobni štapić za ovakve i slične tragične situacije", kaže Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu. 

Stariji maloletnici koji su izvršili teško krivično delo, kao što je slučaj i sa napadačem iz Vršca, kaznu do 10 godina služe u maloletničkom zatvoru u Valjevu, a mlađi i osuđeni za lakša krivična dela u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu – prema novom zakonu – do pet godina.

Zakon o maloletnim učiniocima krivičnog dela, koji će se u prvoj polovini godine naći pred poslanicima, međutim, ne predviđa nikakve preventivne mehanizme, a ne mogu se naći ni u drugim propisima koji se odnose na mlade.

Ulogu u sprečavanju vršnjačkog nasilja imaju škola, socijalne ustanove, celo društvo, ali pre svega porodica.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом