Читај ми!

"Tonus" hleb pod lupom inspekcija i javnosti

Hrana koju jedemo neretko je pod znakom pitanja. Čak i hleb koji je reklamiran kao zdrav, poželjan u ishrani dijabetičara, ovih dana je pod lupom nadležnih inspekcija i javnosti.

Po nalogu tržišne inspekcije, proizvođač je već uklonio izjavu koju nije mogao da dokaže, a to je da je hleb "tonus" pravljen po licenci Ruske akademije nauka. Ipak, sporne su i izjave da pomaže u lečenju raznih bolesti.

Na pakovanju hleba poruke koje obmanjuju kupce. To tvrde nadležni inspektori.

Objašnjavanju, prvo, "tonus" hleb nije hleb, jer se ne pravi od brašna. Drugo, tvrdnja da je lekovit i da pomaže u lečenju raznih bolesti, zakonom nije dozvoljena. Zbunjeni potrošači su u nedoumici da li je do juče zdrav hleb, danas uopšte bezbedan.

"To je proizvod uglavnom bezbedan sa lošom deklaracijom i na loš način predstavljen, ako uzmete u obzir da je usmeren određenoj grupaciji potrošača. Usmerava ih na neka svojstva koja taj hleb ima i približava ih dijetetskom proizvodu, a nije dijetetski proizvod, jer se nije registrovao kod Ministarstva zdravlja," kaže načelnik u sektoru Poljoprivredne inspekcije Nenad Vujović.

A da se registrovao, to bi proizvođaču olakšalo jer bi onda Ministarstvo zdravlja odredilo koje zdravstvene izjave mogu da stoje na deklaraciji. Zato su i pokušali još pre pet godina da hleb stave na listu dijetetskih proizvoda.

"U Ministarstvu zdravlja su rekli da hrana ne može biti dijetetski proizvod, a imamo sve sertifikate iz Ministarstva zdravlja Ruske Federacije i Ruske akademije medicinskih nauka gde je 'tonus' tamo proglašen za dijetetski proizvod", kaže vlasnica kompanije "Trivit" Vera Šćepanović.

Za Ministarstvo zdravlja analize i potvrde iz Moskve nisu bile dovoljne.

"Najbitnija dokumentacija za upis je kategorizacija i mišljenje Farmaceutskog fakulteta Instituta za bromatologiju, koji određuje da li je neki proizvod dijetetski ili nije dijetetski", objašnjava Goran Stojković iz Sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja.

A kako nije dobio taj status, kontrola proizvoda je u nadležnosti Poljoprivredne inspekcije. Proveravali su, kažu, rok upotrebe i način proizvodnje.

"Ono što je važno jeste da je 2009. godine Zakon o bezbednosti hrane omogućio da se donese jedan propis koji se odnosi na nutritivne zahteve i Ministarstvo zdravlja i danas intenzivno radi na donošenju tog propisa", kaže Vujović.

Intenzivno, poslednjih šest godina. Oslanjali su se na Zakon i savest proizvođača.

"To je složen proces donošenja propisa. Nas ima takođe veoma malo. Smatrali smo da ovome možemo pristupiti kasnije, a ispostavilo se da je neophodan taj propis", kaže Stojković.

Najavljuju da će biti donet do kraja godine. Tada će i proizvođači čiji proizvodi nisu dijetetski tačno znati koje zdravstvene izjave smeju da stave.

A inspektori Ministarstva zdravlja će kontrolisati da li se nedozvoljeno reklamiraju ili iza njih stoje dokazi da su zaista dobri za naše zdravlje.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом