Читај ми!

Pomoć i za nasilnike

Podaci o nasilju u porodici i loša statistika s početka godine nisu se popravili ni narednih meseci. Posle najnovijih ubistva i samoubistva u beogradskom naselju Kaluđerica, broj ubijenih žena u porodičnom nasilju za prvih šest meseci popeo se na 27. U savetovalištu za brak i porodicu u Beogradu godinama se sprovodi program sa počiniocima nasilja. Podaci govore da čak do 80 odsto počinilaca nakon psihološkog savetovanja uspe da promeni svoje ponašanje i smanji agresivnost.

Pre godinu dana, pomoć u Centru za socijalni rad potražio je Milivoje Lukić.

"Sad u mnogo većoj meri uspevam da kontrolišem bes jer smo ovde naučili dosta i sad je osećaj sigurnosti veći u pozitivnom smislu i ta neka, da tako kažem, bespomoćnost u odnosu na bes je manja", kaže Lukić.

Najmanje je onih koji se odluče da na terapiju dođu sami i uglavnom ih upućuju Centri za socijalni rad. U Savetovalištu za brak i porodicu prolaze 25 grupnih i do četiri induvidualne terapije, na kojima sa terapeutima uče kako da se ponašaju, a da psihički ili fizički ne povređuju svoju porodicu.

"Jesi besan ali to ne znači da treba nasilno da reaguješ, ili ako već jesi nasilno reagovao hajde da sad počneš da učiš i da pokušavaš da radiš nešto drugo. Suočavamo ih sa posledicama tog njihovog agresivnog ili nasilnog ponašanja jer često nisu svesni do kraja svih posledica", kaže socijalni radnik i porodični psihoterapeut Dejan Cvetković.

Tretman u Beogradu prošlo je 70 muškaraca. U četiri slučaja je zabeležen recidiv, pa zato i nakon završene terapije nadležni određeno vreme prate njihovo ponašanje.

"Najčešće dobijamo informacije da je fizičko nasilje prestalo, da možda ima nekih elemenata psihičkog nasilja, da se smanjuje i da onda neki od njih dolaze ovde na bračnu terapiju. Smatramo da je bračna terapija tek tada moguća i efikasna", kaže psiholog.

Ohrabruje podatak da je malo onih koji su posle savetovališta nasilje ponovili, a na drugoj strani je poražavajuća statistika.

"Konkretno, trebalo bi da sudski postupci neuporedivo kratko traju da se ne desi da jedan postupak za razvoj braka traje mesecima, jer nama žena borave u sigurnim kućama dugo, pritom ne dobiju nijednu sudsku presudu. Mora da se angažuje tužilaštvo, da bude mnogo efikasnije i da se s policijom stvarno radi na prepoznavanju problema", kaže Vesna Stanojević iz Savetovališta protiv nasilja u porodici.

Nadležni podsećaju i da je Srbiji Konvencijom Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, koja je u avgustu prošle godine stupila na snagu, predviđeno da radi sa počiniocima porodičnog nasilja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом