(Ne)potrebno davati lične podatke bankama

Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti najavio je da će zabraniti praksu poslovnih banaka da zadržavaju podatke o ličnosti klijenata, zahtevajući fotokopiju njihovih dokumenata. Sedam od 29 banaka prihvatilo je to upozorenje. NBS savetuje da se bankama omogući duži rok za brisanje postojeće baze podataka.

Za neke građane je fotokopija ličnog dokumenta još jedan papir koji polože na šalter dok, na primer, otvara tekući račun. Drugi dobro razmisle pre nego što dosijeu banaka dodaju i svoje podatke.

Za Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti takva praksa je nepotrebni napor za nezakonitu radnju. I to će zabraniti, poručuje, pošto se prilikom nadzora uverio da svih 29 poslovnih banaka u Srbiji nedozvoljeno obrađuje lične podatke građana.

"Niko ne sme maltretirati građane, niko ne sme da ih suočava sa obradom podataka koja nije predviđena zakonom. U pogledu baze podataka koje već postoje i koje su ogromne, treba razgovarati o tome koje vreme i koja logistika je potrebna da se to uništi", ukazuje Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić.

Ima banaka koje su poslušale zahtev Poverenika, ali većina još nije. Da li će odustati od nezakonite procedure ili će sačekati zakonske izmene koje bi dozvolile da nesmetano obrađuju lične podatke, znaće se posle razgovora bankara sa Poverenikom.

U Narodnoj banci, koja kontroliše rad poslovnih banaka, podsećaju da i postojeći Zakon o sprečavanju pranja novca građane obavezuje da bankarima prilože fotokopiju ličnog dokumenta. Za njih je sporna jedino praksa prilikom utvrđivanja vlasništva kod pravnih lica.

Ali, i tu vide jedino praktični problem kako da banke dokažu da su imale uvid u lična dokumenta zastupnika ili vlasnika firme, ako nemaju fotokpiju lične isprave da to i dokažu.

"Kako će onda NBS, pa i drugom nekom organu, dokazati da je izvršila uvid u dokument? To, prema našem mišljenju, predstavlja samo rizik po bankarski sektor ili da se pojave lica sa netransparentnom vlasničkom ili upravljačkom strukturom koje mogu koristiti bankarske kanale za razne transakcije", navodi Dejan Dević iz Direkcije za pravne i zakonodavne poslove NBS.

Izmene zakona o sprečavanju pranja novca u NBS očekuju do kraja godine. Tada ni mere Poverenika, tvrde, neće imati današnju težinu.

Dević smatra da je reč o samo jednom praktičnom problemu koji će proizaći zbog mera samog Poverenika.

"Jedna stvar je formalna: kada je nešto po zakonu, to je u skladu sa Ustavom. Nije potrebno svaku od tih mera koje su preduzimane legalizovati. Neke od njih predstavljaju bespotrebno maltretiranje građana i velik rizik zloupotrebe tih dokumenata", ukazuje Rodoljub Šabić.

Dok banke od Poverenika očekuju duži rok za brisanje dosijea sa ličnim podacima građana, u Centralnoj banci podsećaju da Srbiju očekuje usaglašavanje te oblasti sa evropskom regulativom.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом