Читај ми!

Kada je vreme za odlazak kod dečjeg ginekologa

U Institutu za majku i dete se godišnje pregleda više od 15.000 devojčica, a uradi oko 5.000 ultrazvučnih i konsultantskih pregleda. O deci i mladima brine tim stručnjaka – od ginekologa, nutricioniste, psihologa do hirurga.

Uoči obeležavanja 45 godina dečje i adolescentne ginekologije u Srbiji, ekipa RTS-a obišla je Institut za majku i dete, gde je smeštena jedina specijalizovana služba za ginekološku zaštitu mladih u zemlji.

Najčešće dolaze zbog zdravstvenih problema, ali zbog upozoravajuće statistike, zaposleni u toj službi nadaju se da će mladi ovde češće dolaziti po savete, samostalno ili sa roditeljima.

Svake godine, u svakom četvrtom razredu srednje škole po jedna devojka prekine trudnoću, upozoravaju dečji ginekolozi.

Savetnica u republičkom centru za planiranje porodice dr Katarina Sedlecki rekla je da su i pre 30 godina dolazile majke sa devojčicama, iako je sada to češća pojava. 

"Nedovoljno brzo se ti procesi odvijaju u Srbiji u poređenju sa drugim evropskim zemljama. Oko dve petine adolescenata prvo seksualno iskustvo doživi do kraja srednje škole... Nisu na odgovarajući način informisani, često se u porodici zanemaruju ove teme", dodala je Sedlecki.

Nažalost, teške bolesti ne zaobilaze ni najmlađe. Godišnje se kod najmanje osam devojčica dijagnostikuje zloćudni tumor jajnika ili materice, a česte su i operacije dobroćudnih tumora.

"Uspeli smo da sa boljom dijagnostikom napravimo pomak i mnogo bolji efekat lečenja, da tkivo jajnika sačuvamo u 85 odsto situacija gde je neophodna operacija. Za to dobijamo priznanja na svetskom nivou", rekao je predsednik Udruženja za dečju i adolescentnu ginekologiju Srbije dr Zoran Stanković.

Iz Evropskog udruženja za dečju i adolescentnu gineologiju poručuju da deca i adolescenti zaslužuju najbolju moguću zdravstvenu zaštitu i podršku jer su oni naša budućnost.

"Trudimo se da u svim zemljama ginekolozima i pedijatrima damo podršku, ohrabrimo stručnjake različitih specijalnosti da se uključe u brigu o zdravlju mladih, da zajednički rešavamo probleme", rekla je dr Žana Bumbulijen iz Evropskog udruženja za dečju i adolescentnu ginekologiju.

Tim povodom će se sutra u Beogradu okupiti više od 300 stručnjaka iz 11 zemalja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом