четвртак, 26.02.2015, 09:09 -> 09:33
Najnovije metode lečenja posledica moždanog udara
Lekari u Specijalnoj bolnici za lečenje cerebrovaskularnih bolesti "Sveti Sava" u Beogradu najsavremenijom procedurom sprečavaju i smanjuju posledice moždanog udara. Minimalno invazivnom metodom uklanja se tromb iz zapušenog krvnog suda u mozgu, čime se pruža najbolja mogućnost za izlečenje pacijenta.
Moždani udar u 85 odsto slučajeva izaziva prekid cirkulacije izazvan začepljenjem arterija na vratu ili u mozgu. Standardna terapija je hemijsko razgrađivanje tromba, ali ona ne može da se primeni kod svih pacijenata. Prednost mehaničkog uklanjanja ugruška je što ne postoje zdravstvena ograničenja.
"Kod pacijenta kod koga se zatvorio krvni sud u glavi, mi smo sa stentom ušli u krvni sud mozga kroz preponsku regiju i taj tromb smo izvadili. Nakon intervencije je došlo do potpunog otvaranja krvnog suda i tako smo sprečili dalji razvoj infarkta. Ove metode traju 45 minuta, a pacijent je najčešće u budnom stanju", objašnjava Slobodan Ćulafić, interventni neuroradiolog iz bolnice "Sveti Sava".
Tim stručnjaka, koji predvodi doktor Slobodan Ćulafić, iskusni interventni neuroradiolog, za te procedure pripremao se dosta dugo. Do sada je neuroradiološkom intervencijom spaseno više od hiljadu pacijenata.
"Mehaničko uklanjanje tromba sada je parktično novo oružje u terapiji moždanog udara. To je velika novost, ne samo za našu bolnicu, već i za zdravstveni sistem, jer ova metoda tek počinje da se rutinski primenjuje i u većim svetskim centrima. Mi smo je na neki način usvojili i ovde", kaže direktor bolnice "Sveti Sava" doktor Milan Savić.
Tako se leče i druga oboljenja - aneurizmi, suženja krvnih sudova, vrata ili kičmene moždine, a priliku za lečenje na ovaj način imaju za sada samo pacijenti iz Beograda.
Zato u bolnici "Sveti Sava" počinje obuka za neurologe i intervente radiologe svih kliničkih centra Srbije, kako bi mehaničko vađenje tromba bilo dostupno svima. Oko 24 hiljade ljudi godišnje u Srbiji doživi moždani udar, a svaki peti mlađi je od 40 godina.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар