недеља, 30.11.2014, 08:41 -> 15:02
štampajTokom vikenda otkriveno 35 vozača bez dozvole
Saobraćajna policija je samo u noćašnjoj akciji na teritoriji Beograda zaustavila desetoro vozača bez vozačke dozvole, dok je taj broj na nivou Srbije bio oko 35, kaže načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić. Od stupanja na snagu Zakona o prekršajima 1. marta, do sada je po hitnom postupku procesuirano 12.000 vozača, dodaje predsednik Prekršajnog apelacionog suda Zoran Pašalić.
Tokom prethodna dva dana, povećan broj patrola saobraćajne policije kontrolisao je vozače, a prvog dana vikenda, samo u Beogradu, 243 vozača bila su za volanom pod dejstvom alkohola. Njih 25 moralo je na trežnjenje.
Da je trenutno na snazi mera koja stupa na snagu od 1. januara, noćas bi više vozača ostalo bez svojih automobila, rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić.
"U noćašnjoj akciji naišli smo na desetoro vozača bez položenog vozačkog ispita samo na teritoriji Beograda, dok je na nivou Srbije taj broj oko 35", kaže Rebić.
Dodaje da su prekršaje pravili uglavnom oni koji imaju meru zabrane upravljanja motornim vozilom i da su pojedini vozači bili u alkoholisanom stanju, ali da niko nije imao više od dva promila alkohola u krvi.
"Najčešće prekršaje u saobraćaju prave vozači pod dejstvom alkohola, kao i oni koji upravljaju vozilom u periodu dok im traje takozvana zaštitna mera, jer su prethodno kažnjeni zbog prekoračenja brzine ili vožnje pod dejstvom alkohola. Zakon za njih predviđa oštre sankcije, kaznu zatvora od 15 dana ili novčanu kaznu od 100.000 do 120.000 dinara", objašnjava Rebić.
Naglašava da su najugroženije kategorije u saobraćaju najstariji, ali i najmlađi građani i da će te dve kategorije biti zaštićene nekim izmenama koje će važiti od Nove godine.
"Roditelji će decu do 12. godine morati da voze u bezbednosnoj korpi, a mladi vozači će imati duže trajanje probne vozačke dozvole. Ako lice ima, recimo, manje od 19 godina, probna dozvola važiće do 21. godine", objašnjava Rebić.
Kada je reč o starijim osobama, kaže, na njih se može uticati nekim kampanjama.
"Što se zakona tiče, novina je da će vozači bicikala koji se kreću noću, a to su uglavnom stariji građani, morati da nose zaštitne prsluke kako bi bili uočljiviji", ističe Rebić.
Prema njegovim rečima, MUP raspolaže određenim brojem službenika, ali je nemoguće drastično povećati broj policijskih kontrola.
"Nikada ne može biti dovoljno policije da sankcioniše sve prekršaje, ali pokušavamo da stvorimo svest kod vozača o kažnjavanju. Ravnomernom raspodelom saobraćajnih patrola na kritičnim mestima policija pokušava da stvori red kod vozača, a tu su i radari koji kontrolišu prekoračenje brzine", ističe Rebić.
Po hitnom postupku procesuirano 12.000 vozača
Predsednik Prekršajnog apelacionog suda Zoran Pašalić objašnjava za RTS da, ukoliko neko učini teško delo protiv bezbednosti saobraćaja, a postoji opravdana sumnja da će nastaviti sa tim jer je prethodno kažnjavan pravosnažno, policija ima pravo da ga privede, a sudija da ga procesuira po hitnom postupku.
To pravilo važi od 1. marta ove godine, od kada je na snagu stupio novi Zakon o prekršajima i od tada je oko 12.000 počinilaca saobraćajnih prekršaja procesuirano po hitnom postupku, što je ogroman broj, ističe Pašalić.
Dodaje da je taj zakon sada mnogo rigidniji u pogledu uručenja poziva i sudskih presuda nesavesnim vozačama koji imaju višestruke prekršaje.
Ističe da sa novim zakonom postoji kompletan uvid policije na terenu i postupajućeg sudije i u to koliko neko ima prethodnih prekršaja.
"Registar prekršajnih prijava se radi od 1. marta, a osoba koja ima više prekršajnih prijava, kada dođe u dodir s policijom, odmah će se procesuirati za sve prekršajne prijave spajanjem predmeta", kaže Pašalić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар