Читај ми!

Odakle opekotine na dečaku lečenom u Tiršovoj

Majka dvogodišnjeg dečaka objavila je juče sliku sina, uz tvrdnje da su joj tokom boravka u Dečjoj klinici u Tiršovoj, izgoreli dete. Konzilijum lekara u Tiršovoj je saopštio da je reč o reakciji na dezinfekciono sredstvo, a u toj ustanovi danas je bila i Inspekcija Ministarstva zdravlja.

Na uznemiravajućoj fotografiji, koju je majka postavila na društvenoj mreži, vidi se da dete u predelu vrata, sa desne strane ima velike crvene pečate, za koje majka tvrdi da su opekotine nastale nepažnjom medicinskog osoblja.

Da bi primao antibiotike putem infuzije, braunila mu je najpre stavljena sa leve strane vrata. Stanje mu se malo popravilo. Međutim, prema rečima majke, kada ga je sestra odvela na intervenciju da bi promenila braunilu, zadržali su se više nego što je uobičajeno.

Sestra je rekla da je dečak ponovo imao napad, da je dobio dijazepam. Dečaka su posle opet odveli na intervenciju, jer mu je pukla vena.

Braunila mu je posle toga bila na ruci, a sa desne strane vrata majka je primetila crvenilo koje je ličilo na opekotine, da se koža ljušti i da ima plikove.

"Onda sam urgirala, rekli su mi da to nije ništa strašno, da je iritacija na fiziološki benzin što se skida flaster, što je meni bilo nejasno, ako je flaster bio sa ove strane, tu nema ništa, gde je bila braunila... tu nema ništa, a sa ove strane su opekotine", objašnjava majika Jelena Špirović

Najviše me boli zašto se sve to prećutalo, zašto nije rečeno, mama desilo se to i to, kaže Špirovićeva.

U Dečjoj klinici je povodom ovog slučaja jutros zasedao konzilijum lekara. Saopšteno je da je kod Alekse došlo do reakcije na dezinfekciono sredstvo, koje se koristi za pripremu kože pre nego što se ubude vena a kako bi se sprečile ozbiljne infekcije.

Objašnjavaju da u te svrhe koriste razna sredstva, koje su Agencija za lekove i Minstarstvo zdravlja odobrili, ali da iako izuzetno retko, ipak može da dođe do hemijske reakcije slične opekotini koja se naziva kauzoma.

"Da kažemo da je to neki splet okolnosti, vlažnost kože, kvalitet kože, određeno dete, dete koje, ovo dete već ima alergijske reakcije na longacef, mi to ne možemo znati unapred, ti preparati se koriste za zaštitu dece u hiljadama hiljadama slučajeva, ali jednom može da se desi i ovako nešto i nama je jako žao", rekao je specijalista dečje hirurgije doktor Ivan Rakić.

Kaže da je promena u zarastanju i da neće ostaviti nikakve posledice, i neće uticati na rast i razvoj deteta.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом