Читај ми!

Japanci uzvratili dobročinstvo

Japanski Crveni krst, kompanije, sportski klubovi i građani prikupili oko pola miliona dolara pomoći za nastradale u poplavama u Srbiji. U akciju prikupljanja pomoći, u želji da uzvrate dobročinstvo, uključili se i stanovnici iz oblasti postradalih u naletu velikog cunamija 2011.

U gradovima Rikuzen Takata i Kamaiši na severoistoku Japana, koje je u martu 2011. godine do temelja razorio veliki cunami i čiji stanovnici i dalje uglavnom žive u prihvatnim centrima i rade na obnovi svojih domova, u toku je prikupljanje novčane pomoći za postradale u poplavama u Srbiji.

Nevladine organizacije iz ovih napaćenih mesta, incijatori simbolične akcije prikupljanja pomoći, tim gestom žele da se oduže građanima Srbije za pomoć koju su preko Crvenog krsta uputili stanovnicima priobalnog pojasa na severoistoku Japana koji su izgubili svoje najmilije, domove i radna mesta u naletu cunamija koji je izazvao zemljotres od devet jedinica Rihterove skale 11. marta 2011.

Najveću podršku Srbiji pored japanskog Crvenog krsta, uputili su sportski klubovi i sponzori.

Proizvođač odeće "Juniklo", koji je sponzor najboljeg srpskog tenisera Novaka Đokovića, darivao je 50.000 dolara.

Predstavnici Fudbalskog kluba "Nagoja Grampus", u kojem je bivši naš reprezentativac Dragan Stojković Piksi u prošlosti kao igrač i trener proveo 12 godina, predali su osoblju srpske ambasade u Tokiju pomoć u iznosu od 10.000 dolara koju su prikupili navijači, igrači i osoblje kluba.

U akciju pomoći Srbiji uključio se i Fudbalski klub "Kjoto Perpl Sanga", u kojem igra srpski fudbaler Miloš Bajalica.

Gigant japanske hemijske industrije, kompanija "Kinćo", čiji vlasnik Naohide Uejama obavlja funkciju počasnog konzula Srbije u Japanu, planira slanje nekoliko tona spreja protiv komaraca i sredstava za dezinfekciju, što je važan vid pomoći u uslovima kada u poplavljenim područjima postoji opasnost od širenja zaraznih bolesti.

U toku trajanja poplava japanski mediji su relativno pasivno propratili događaje u Srbiji, BiH i Hrvatskoj, preuzimajući kratke priloge sa zapadnih novinskih agencija.

Zahvaljujući napornom radu naše ambasade u Tokiju, angažovanju srpske dijaspore i japanskih građana koji imaju lične i poslovne veze sa Srbijom, u proteklih nekoliko nedelja skrenuta je pažnja japanskih novinara i javnosti na nesreću u našoj zemlji.

Tako poslednjih dana članke o poplavama u Srbiji donose vodeći japanski listovi - Sankej i Tokio šimbun.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом