Читај ми!

Strazbur, veterani ostaju bez dnevnica

Odbijena prvostepena presuda Evropskog suda za ljudska prava kojom je Srbija obavezana da isplati dnevnice veteranima rata 1999. godine, saopštilo je Udruženje boraca rata 1999.

Veliko veće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu odbilo je žalbu ratnih veterana u slučaju "Vučković i drugi protiv Srbije", kojom su tražili isplatu naknada po osnovu ratnih dnevnica od marta do juna 1999. godine.

U obrazloženju konačne presude Velikog veća navedeno je da podnosioci žalbe nisu iskoristili sve pravne lekove koje im nudi domaće pravosuđe.

"Sud ne smatra da postoje specijalni razlozi za izuzimanje podnosioca žalbe od obaveze da iscrpe domaće pravne lekove, u skladu sa adekvatnim pravilima i procedurama u domaćem pravosuđu", kaže su u odluci suda u Strazburu.

Sa 14 glasova za i tri protiv, sud je podržao prigovor države Srbije koji se tiče toga da podnosioci žalbe nisu iskoristili sve pravne lekove koji se odnose na njihovu pritužbu za diskriminaciju.

"Kao posledica toga, sud smatra da ne može da razmatra ovu žalbu", zaključuje se u presudi Velikog veća.

Tu odluku suda, Udruženju je telefonom preneo zastupnik veterana Srđan Aleksić.

Veterani su se okupili na centralnom gradskom trgu gde su odluku suda saopštili svim borcima i članovima njihovih porodica.

Veterani: Poražavajuća odluka za državu

Ratni veterani iz Niša smatraju da je današnja presuda Veća Evropskog suda za ljudska prava poražavajuća za državu, a ne za borce, i najavljuju da će nastaviti proteste i borbu za ostvarivanje svojih prava.

"Država je uspela da nas pobedi, ali to je sramota za državu, a ne za nas", rekao je bivši rezervista tokom rata 1999. godine Rodoljub Vuković iz Udruženja boraca Niša, reagujući odmah po saznanju da je sud u Strazburu poništio prvostepenu odluku o isplati ratnih dnevnica.

Ratni veterani iz Niša će, kako je najavljeno, tražiti izjednačavanje svojih prava sa pravima veterana iz Toplice, kojima su ratne dnevnice isplaćene kao takozvana socijalna pomoć.

Evropski sud za ljudska prava je u septembru 2012. godine doneo presudu kojom Srbija mora da isplati dnevnice ratnim veteranima iz 1999. godine, čime je stao na stranu rezervista iz Niša, koji su od države zahtevali isplatu dnevnica za vreme provedeno u uniformi tokom bombardovanja.

Sud je takvom presudom dao za pravo da se država Srbija ogrešila o njih, tačnije da su diskriminisani u odnosu na ratne veterane iz Topličkog okruga jer nisu dobili novac koji su jedni nazivali "socijalna pomoć", a drugi "ratne dnevnice", na šta se Republika Srbija žalila.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbio je u februaru prošle godine reviziju koju je Srbija zatražila u slučaju "Vučković i drugi protiv Srbije".

Srbija je potom uložila žalbu i uputila zahtev da Veliko veće razmotri presudu Evropskog suda.

Pravni zastupnik ratnih veterana Srđan Aleksić ranije je izjavio da bi ratne dnevnice trebalo isplatiti za oko 16.500 boraca iz Niša i to po 3.500 evra sa pripadajućom zakonskom zateznom kamatom, što bi ukupno za sve veterane iz Niša bilo oko 50 miliona evra.

Prema Aleksićevim rečima, broj boraca koji očekuju isplatu ratnih dnevnica iznosi oko 70.000 u Srbiji.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом