петак, 14.03.2014, 13:10 -> 20:45
štampajPreminuo Gašo Knežević
Gašo Knežević, bivši ministar prosvete i redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, preminuo u 61. godini. Komemoracija povodom njegove smrti biće u ponedeljak u 10 časova na Pravnom fakultetu, a opelo i sahrana istog dana u 12 časova na Novom groblju u Beogradu.
Bivši ministar prosvete, redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Gašo Knežević preminuo je jutros u 61. godini, potvrđeno je RTS-u u Dekanatu Pravnog fakulteta.
Knežević je rođen 15. septembra 1953. godine u Beogradu, gde je Pravni fakultet završio 1976. godine sa prosečnom ocenom 9,56.
Doktorirao je 1987. godine sa tezom "Merodavno pravo za trgovački ugovor o međunarodnoj prodaji robe", takođe na Pravnom fakultetu u Beogradu. U dva navrata boravio je na specijalizaciji u Hagu.
Od 1978. do 1980. godine radio je u Okružnom privrednom sudu u Beogradu, a od 1980. godine bio je zaposlen na Pravnom fakultetu Beogradskog univerziteta.
Na Fakultetu je započeo karijeru kao asistent-pripravnik i prošao je kroz sva zvanja do zvanja redovnog profesora. Uža specijalnost bila mu je međunarodno privatno pravo, uz učešće u raznim oblicima nastave i ispita u porodici građanskog i građanskog procesnog prava. Bio je prodekan za finansije u periodu od 1991. do 1993. godine.
Bio je arbitar je u Spoljnotrgovinskoj arbitraži pri Privrednoj komori i visoki predstavnik Srbije u Stalnom mešovitom komitetu za pitanja sukcesije.
U periodu od četiri godine držao je kurseve iz oblasti međunarodnog trgovačkog i međunarodnog građanskog procesnog prava na Institutu u Budimpešti i bio profesor po pozivu na Centralnom evropskom univerzitetu. Rukovodio je i Kursom o Evropskom sudu pravde, u okviru Akademske alternativne obrazovne mreže.
Održao je veliki broj predavanja u okviru kurseva ljudskih prava, koje je organizovao Beogradski centar za ljudska prava.
Početkom 2000. godine dao je otkaz na Pravnom fakultetu, u znak protesta zbog kadrovske politike Fakulteta. Od tada pa do kraja oktobra iste godine bio je advokat. Odlukama Nastavno-naučnog veća Pravnog fakulteta pozvan je da se vrati na Fakultet, što je i prihvatio.
Od oktobra 2000. do kraja januara 2001. bio je ministar za visoko i više obrazovanje u prelaznoj vladi Republike Srbije.
Od 25. januara 2001. do marta 2004. godine u vladi premijera Zorana Đinđića bio je ministar prosvete i sporta.
Osnivač je i član Saveta Beogradskog centra za ljudska prava. Kao autor ili koautor objavio je sedam knjiga. Autor je i velikog broja članaka i učesnik brojnih savetovanja u zemlji i inostranstvu.
Za sobom je ostavio suprugu i dvoje dece.
Predsednik i sekretar Privremenog organa grada Beograda, Siniša Mali i Goran Vesić, uputili su saučešće porodici Gaše Kneževića.
"U ime Skupštine grada Beograda izražavamo vam iskreno saučešće", navedeno je u telegramu saučešća, saopštila je služba za informisanje.
"Delo profesora Kneževića i njegov veliki doprinos pravnoj nauci i srpskom društvu ostaće trajni spomenik i podsećaće buduće generacije na ono što je bio", piše u poruci.
Demokratska stranka izrazila je najdublje saučešće povodom smrti profesora Gaše Kneževića, velikog borca za demokratiju, vladavinu prava i pravnu državu.
"Uvek ćemo biti duboko zahvalni i ponosni zbog svega što je godinama radio boreći se za demokratsku Srbiju", saopštio je DS.
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je uputio saučešće porodici.
"U ime Vlade Srbije i u svoje lično ime, primite moje najdublje saučešće povodom smrti Vašeg supruga i oca", naveo je Dačić u telegramu saučešća.
"Njegov veliki doprinos pravnoj nauci i srpskom društvu u turbulentnim godinama ostaće podsetnik budućim generacijima da s nesebičnom posvećenošću doprinesu razvoju našeg društva", naveo je Dačić.
Komemoracija povodom smrti Gaše Kneževića biće u ponedeljak u 10 časova na Pravnom fakultetu, a opelo istog dana u 12 časova na Novom groblju u Beogradu. Sahrana će biti u 12.30.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар