петак, 28.02.2014, 19:30 -> 19:57
Geotermalne vode, "istekli" milioni evra
Po broju geotermalnih izvora i bunara po stanovniku Srbija je najbogatija zemlja Evrope. Taj potencijal od 238 izvora nije, međutim, iskorišćen. Zainteresovanih investitora ima iz Nemačke, Mađarske, Francuske, Kanade.
Srbija je prva država u Evropi po broju geotermalnih izvora i bunara po stanovniku. Ima ih 238, ali taj potencijal nije iskoristila. Zainteresovanih investitora ima iz Nemačke, Mađarske, Francuske i Kanade. Dosadašnja istraživanja pokazuju da je najperspektivnije područje za eksploataciju od Beograda do Drine, sa južnim Sremom i Semberijom.
Pre trideset godina, stručnjaci Rudarsko-geološkog fakulteta ustanovili su da Mačva leži na geotermalnim vodama. Tada je napravljeno osam bušotina, iz kojih vodu i dalje koriste samo meštani.
Oni smatraju da je velika šteta što nema upravitelja, jer, kažu mogla bi cela Mačva da se greje sa tom vodom.
U opštini ističu da građani Bogatića do sada nisu imali velike koristi od geotermalnih izvora. Nadaju se potencijalnim investitorima.
Predsednik Opštine Nenad Beserovac objašnjava da geotermalna voda na izvorištu ima 78 stepeni, a izliv je 48 litara u sekundi. "Nadam se da je došlo vreme da konačno ovaj obnovljiv izvor, na koji danas svi potenciramo, iskoristimo", kaže Beserovac.
Za razliku od Srbije, u Mađarskoj, koja je manje bogata geotermalnim vodama, sav potencijal iskorišćen je za razvoj poljoprivrede i turizma. Tako je mesto Orošhaze, slično Bogatiću, doživelo procvat.
Direktor JKP "Orošhaze" Geogej Cizmadia kaže da je u banju Đoparoš uloženo pet miliona evra, a sredstava su po pola uložili država i lokalna samouprava. "Želimo da razvijemo zdravstveno-rekreativni turizam, i u špicu sezone banju poseti u proseku oko osam hiljadagostiju dnevno", ističe Cizmadia.
Iako je Srbija bogata geotermalnim izvorima, koristi se samo tri odsto potencijala. Šezdeset opština u Srbiji ima geotermalne izvore sa prosečnim temperaturama oko 40 stepeni.
Dejan Ivezić, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, ističe da je fakultet uradio niz studija korišćenja geotermalnih voda, kako u Vojvodini tako i za projekte različitih banja u Srbiji.
"Dakle, projekti i znanje postoje, neophodno je sada obezbediti kapital da bi se na neki način to iskoristilo", ističe Ivezić.
Konsultant za strana ulaganja Miša Soleša naglašava da svaki investitor koji dolazi u Srbiju treba da bude svestan da mora da se radi po tržišnim principima.
"Ulaganja sa jedne strane i beneficije koje će se dobiti iz korišćenja geotermalnih izvora treba da budu motiv koji će dovesti do masovnog korišćenja geotermalne energije", rekao je Soleša.
Stručna javnost smatra da se geotermalna energija kroz pametno projektovanje, takozvano stepenasto korišćenje može koristiti za banjske potrebe, grejanje, plastenike i ribnjake, ali mnogo veći potencijal leži u proizvodnji električne energije iz podzemnih voda, zemljišta i stena.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар