Читај ми!

Kako Brisel pomaže srpske univerzitete

Od 2001. godine Evropska unija je dala 64 miliona evra bespovratne pomoći za modernizaciju obrazovanja u Srbiji. Do kraja akademske godine planirana su nova ulaganja. Početkom aprila u Briselu će se ocenjivati usklađenost srpskog visokog školstva sa evropskim propisima i utvrditi planovi za dalji rad.

Oblasti obrazovanja, kulture, omladine i sporta na oceni su Evropske unije. Do sada je Unija za modernizaciju obrazovanja u Srbiji dala 64 miliona evra bespovratne pomoći. Do kraja akademske godine u boljim uslovima radiće studenti 27 fakulteta pet državnih univerziteta. Istovremeno na 14 fakulteta biće obnovljene zgrade, kabineti, laboratorije.

Kompjuteri, softveri, oprema za laboratorije, medicinska oprema, između ostalog, deo su zajedničkog projekta Ministarstva prosvete i Evropske unije za unapređenje rada visokoškolskih ustanova. Samo za obnovu infrastrukture i kupovinu opreme naših univerzitata, Unija je do sada izdvojila više od 26 miliona evra.

"Mislim da je ova oprema dosta značajna u smislu toga što se studenti sada susreću sa softverskim paketima, uče da analiziraju eksperimentalne podatke", kaže Petar Bokan saradnik u nastavi.

Na Fizički fakultet oprema je stigla i za studente osnovnih studija i za doktorande.

Đorđe Spasojević sa Fizičkog fakulteta u Beogradu kaže da je to jako važno jer su do sada eksperimente radili uglavnom sa veoma zastarelom opremom koja je često bila starija od pedeset godina.

Nano-laboratorija na Mašinskom fakultetu jedinstvena je ne samo u našoj zemlji, nego i u Evropi.

"Koristeći i jednu i drugu mašinu mi možemo da precizno definišemo, na primer, karakteristike kanceroznih ćelija i da onda na osnovu saznanja koje smo dobili uz pomoć ovih instrumenata napravimo jeftin uređaj koji mođe da se koristi za rani skrining", kaže istraživač saradnik Jelena Munćan.

I profesorka Lidija Matija sa Mašinskog fakulteta smatra da je nova oprema od izuzetnog značaja za ispitivanja koja vrše.

Projekat unapređenja rada visokoškolskih institucija u Srbiji - Hetip trajaće do kraja godine, on pomaže da se unapredi i naučno istraživanje u Srbiji.

"Evropa kroz ovaj projekat, kao i mnoge druge projekte stvarno pokazuje koliko joj je stalo da Srbija unapredi svoje obrazovanje i da svojim studentima i mladima ponudi bolju šansu za bolje zapošljavanje", kaže Nadežda Dramićanin, savetnica za komunikacije Delegacije EU u Srbiji.

Od 2001. godine, Evropska unija je u modernizaciju obrazovanja u Srbiji uložila oko 64 miliona evra bespovratne pomoći. U toku su pripreme za nove projekte za period od 2014. do 2020. godine. I oni će biti posvećeni prvenstveno mladima.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом