Читај ми!

Super deka donor

Iz Tiršove najavljuju da im je cilj da u ovoj godini otpočnu i program transplantacije jetre. Pedesetšestogodišnjeg Duška Pejića u Dečjoj klinici u Tiršovoj zovu super deka, zato što je prošle godine darovao bubreg sedmogodišnjoj unuci Andreji.

U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj u četvrtak je urađena još jedna transplantacija bubrega od živog srodnog davaoca. I primalac i davalac organa se oporavljaju i lekari su zadovoljni postoperativnim tokom.

Iz te ustanove najavljuju da im je cilj da u ovoj godini otpočnu i program transplantacije jetre.

Jednog pedesetšestogodišnjaka u Dečjoj klinici u Tiršovoj zovu super deka, zato što je bivši sportista, zato što je odličnog zdravlja, ali pre svega jer je prošle godine darovao bubreg sedmogodišnjoj unuci Andreji.

Duško Pejić kaže da su pripreme trajale oko osam meseci. "Posle transplantacije dobro se osećam, srećan sam i ponosan", kaže Pejić.

Andreja je od rođenja imala raznih zdravstvenioh problema. Na dijalizu je išla kratko, a onda su analize pokazale da deka može da bude davalac. Roditelji nisu želeli da se devojčica pojavljuje na televiziji, ali super deka nam je potvrdio da se pola godine posle transplantacije ona odlično oseća.

"Poruka je da svi koji mogu da pompgu, to urade, jel šta je moj život u odnosu na dete. Devojčica je srećna", kaže super deka.  

Deca koja moraju na dijalizu, pored aparata provode svakog drugog dana po nekoliko sati.

Nemaju svi mališani sreće da neko od živih srodnika može da im daruje bubreg, zbog čega je većini neophodan kadaverični davalac.

Direktor Dečjke klinike u Tiršovoj Zoran Radojičić kaže da je vrlo važno da javnost bude obaveštena o tome i da se i dalje radi na unapređenju tog programa.

"Imamo odličnu saradnju sa Urgentnim centrom i sa ostralim ustanovama koje rade transplantacije kod odraslih pacijenata, tako da u slučaju kada imamo organ koji je potreban detetu, uvek deca imaju priritet", kaže dr Radojičić.

Iz Tiršove najavljuju da im je cilj da u ovoj godini otpočnu i program transplantacije jetre. U ovom trenutku na usavršavanju u Zagrebu je šestoro lekara.

"Mislim da postoji interesovanje mladih ljudi za taj program, ali i ustanova ali i država moraju da nađu način kako da motiviši ljude da budu više uključeni u taj program", kaže Radojičić.

U ovom trenutku u Srbiji na transplantaciju bubrega, jetre, srca, pluća, rožnjače...čeka oko 2.000 ljudi.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом