Sadler: Novi zakon ograničava slobodu medija

Vlada Srbije predloženim zakonom o elektronskim medijima ograničava slobodu informisanja, ocenjuje izvršni direktor Kanala N1 i dugogodišnji dopisnik Si-En-En-a Brent Sadler i najavio da će to pitanje pokrenuti pred evropskim institucijama.

Izvršni direktor Kanala N1 i dugogodišnji dopisnik CNN-a Brent Sadler rekao je da Vlada Srbije predloženim zakonom o elektronskim medijima ograničava slobodu informisanja.

Kako piše Fajnenšel Tajms, Sadler namerava da naredne godine pokrene dvadesetčetvoročasovni Kanal N1 koji bi se regionalno emitovao u Srbiji, Hrvatskoj i BiH.

Sadler, međutim, kaže da predloženi zakon guši novu televiziju i pre nego što je pokrenuta.

Efekat toga bi mogao da bude sprečavanje moćne nezavisne nove snage da uđe na tržište, smatra nekadašnji dopisnik Si-En-En-a.

Fajnenšel Tajms navodi da Sadler sa pravnim timom televizije radi na tome da se usvoje amandmani na zakon, pre nego što bude izglasan, ali i upozorava da će ako se to ne dogodi, uputiti žalbu Briselu.

Dnevnik prenosi i reči projektnog direktora Fridom Hausa Silvane Hadbank Kolačkovske, koja kaže da srpski mediji danas rade u visoko politizovanom okruženju, ograničeni korupcijom i ekonomskim faktorima.

Usvajanje zakona čiji je smisao poboljšanje medijskog okruženja i harmonizacija sa evropskim normama je sasvim logična. Pitanje je samo, da li će predloženi nacrt zakona pomoći bilo kom od ova dva pitanja, zaključila je Hadbank-Kolačkovska.

Fajnenšel Tajms navodi i pisani odgovor pomoćnika u Ministarstvu za kulturu i informisanje Saše Mirkovića, koji je rekao da će biti razmotreni svi razumni predlozi koji su stigli u vezi sa zakonom o elektronskim medijima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом