U Srbiji, srpska kuća

Okončan konkurs za projekte porodičnih kuća na tradicionalnim građevinskim principima u Srbiji. Projekti moravske, šumadijske, vojvođanske i kuće brvnare biće deljeni besplatno.

Kako bi podstaklo izgradnju tradicionalnih kuća, Ministarstvo građevinarstva i urbanizma raspisalo je konkurs za projekte porodičnih stambenih zgrada, zasnovanih na arhitektonskim principima tradicionalnog graditeljskog nasleđa Srbije.

Nagrađeni radovi biće dostupni svim građanima koji žele tako da grade, a koristiće se i za socijalne stanove.

Planovi za moravsku, šumadijsku, vojvođansku i kuću brvnaru, u kojima su primenjena iskustva narodnog graditeljstva u savremenom projektovanju, dobijaće se u skladu sa podnebljem gde se gradi.

Ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić kaže da će svaki građanin koji ima lokaciju za gradnju dobiti besplatnu projektnu dokumentaciju, koju će posle priložiti i dobiće građevinsku dozvolu.

"Želimo da što više imamo kuća koje će oslikati odeđeno podneblje i njegove građevinske karakteristike, koje su vekovima bile ponos tog kraja", ističe ministar Ilić.

Na konkurs Ministarstva za idejno rešenje modela porodičnih stambenih zgrada zasnovanih na arhitektonskim principima tradicionalnog graditeljskog nasleđa Srbije stiglo je 50 radova.

Dobitnik prve nagrade za vojvođansku i moravsku kuću Miloš Komlenić objašnjava da mu je, pri izradi projekta, namera bila da gradnja bude što racionalnija i jednostavnija.

"Da bude ekonomski isplativa u smislu jednostavne gradnje, a niske cene materijala koji su danas dostupni. Za razliku od drveta i nekih drugih lako dostupnih materijala u ranijim vremenima danas su možda neke druge tehnologije ekonomične i dostupne za gradnju i racionalne za korišćenje", kaže Komlenić.

Kuće su energetski efikasne, a preporuka je da se grade od materijala karakterističnih za određene predele.

"Neka zemlja, neki grad treba da bude pokrivena nekom ujednačenom strukturom, onda je ona prepoznatljiva. Za Srbiju je veoma važno da ljudi dođu do te svesti da treba da rade kuće koje imaju taj neki karakter, podneblja u kome se nalaze. To u krajnjem slučaju afirmiše i ovi zemlju i nas kao kulturu", kaže Igor Marić, predsednik Udruženja arhitekata Srbije.

Katalog nagrađenih radova i poziv za zainteresovane građane, kojima će se bez nadoknade deliti glavni projekti, biće postavljeni na sajt Ministrstva građevinarstva i urbanizma.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом