четвртак, 08.08.2013, 19:30 -> 00:00
Nemar za neimare
Sve manje posla i sve više nenaplaćenih potraživanja, upozoravaju građevinari. Oko 40 odsto radnika u građevini radi na crno. Poslodavci nezadovoljni što kapitalne projekte kao što je most Borča-Zemun ne rade naši radnici.
U građevinskoj industriji legalno radi 71.000 radnika za prosečnu zaradu manju od 35.000 dinara, a procenjuje se da još oko 30.000 radi na crno. Građevinari su i najugroženiji, jer se najviše smrtnih povreda na radu desi na gradilištima.
Na Koridoru 11, građevinci na visokim temperaturama rade u proseku deset sati dnevno, a kada posao zahteva, i prekovremeno.
"Dnevno radimo od pola osam do pola šest i vikendom isto. Drugi vikend idemo kući, a jednu subotu i nedelju radimo", priča armirač Đurđević Halil.
Za godinu dana broj zaposlenih u građevinarstvu smanjen je za 3.000, a za petinu je smanjen broj izgrađenih stanova i proizvodnja građevinskog materijala.
Predsednik Samostalnog sindikata građevine Duško Vuković objašnjava da oko 40 odsto radnika u građevinarstvu radi na crno i prima platu "ispod žita".
Država mora preduzeti mere, kaže Vuković i dodaje da radnicima mora da se smanji broj maksimalnih prekovremenih sati na 200 godišnje, jer se, postavlja pitanje kako uvesti mladu radnu snagu u posao.
Poslodavci nisu zadovoljni što kapitalne projekte kao što je most Borča-Zemun ne rade naši radnici.
Domaći neimari rade kao podizvođači za manje novca, a domaće firme svoju likvidnost rešavaju pozajmljujući po visokim kamatama.
Za propadanje građevinarstva poslodavci krive državu, zato što, kažu, raznim firmama duguje između 400 miliona i milijardu evra.
Žarko Šakić iz Unija poslodavaca kaže da se dug stvorio tako što preduzeća koja su dobila posao putem tendera, nikada nisu naplatila urađeno.
"Morali su da otpuste radnike, morali su da prodaju budzašto svoju mehanizaciju, morali su da plate PDV i sve ono ostalo je udarilo po poslodavcu", objašnjava Šakić.
Gradi se duplo manje stanova
Stručnjaci kažu da je najveći pokazatelj pada aktivnosti u građevinarstvu prepolovljena stanogradnja u odnosu na prošlu godinu.
Stručnjak za građevinarstvo Goran Rodić uzrok pada vidi u tome što domaći građevinari ne dobijaju poslove "ni u rođenoj zemlji". "Sa takvim poslovima i referencama mogli su da nastupe i u inostranstvu", smatra Rodić.
Problem vidi i u tome što nije obezbeđen Garantni fond i što uslovi tendera nisu prilagođeni domaćoj operativi, iako je država najveći investitor.
Sindikati i poslodavaci predlažu da se donese Zakon o inspekcijama da bi lakše suzbili rad na crno i traže da se ubrzaju sudski postupci naplate potraživanja građevinskih firmi.
Predstavnici Ministarstva rada obišli su jedno najvećih gradilišta u Beogradu, na kome svakodnevno radi oko 500 radnika - most Zemun-Borča.
Na tom gradilištu zaposleni se pridržavaju svih mera bezbednosti, a nadležni u Inspekciji rada tvrde da je bezbednosna situacija u građevinarstvu poboljšana od prošle godine.
"Preventivnim radom inspekcije došlo je do smanjenja smrtnih povreda na radu u odnosu na isti period prošle godine za 45 odsto, a broj teških povreda na radu preventivnim radom inspekcije rada smanjen je za 60 odsto", navodi direktor Republičke inspekcije rada Dragoljub Peurača.
Probleme građevinara rešava i radna grupa resornog ministarstva. Ministar građevine Velimir Ilić najavio je 120 miliona evra vredne poslove u Iraku za naše neimare, koji treba da počnu ove godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар