уторак, 04.06.2013, 11:43 -> 19:21
Štrajk upozorenja Unije sindikata prosvetnih radnika
Ministarstvo prosvete saopštilo je da je danas, prema podacima školskih uprava, u štrajku upozorenja učestvovalo 135 škola. Unija sindikata prosvetnih radnika saopštila je da nastava nije održana u 239 škola.
Unija sindikata prosvetnih randika Srbije (USPRS) organizovala je jednodnevni štrajk upozorenja u kojem je, kako je naveo ministar prosvete Žarko Obradović, učestovalo 135 škola, a Miodrag Skrobonja iz Unije tvrdi da je u protestu bilo 239 škola.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja saopštilo je da je u poslepodnevnoj smeni smanjen broj škola u štrajku.
U saopštenju se precizira da je u 85 škola (4,8 odsto) bila potpuna obustava rada, dok su časovi skraćeni u 20 škola (1,2 odsto).
"U prepodnevnoj smeni 100 škola je u potpunosti obustavilo nastavu a u još 35 škola nastava je bila skraćena", rekao je Tanjugu ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja navodeći da je u štrajku upozorenja učestvovalo manje od osam odsto od ukupnog broja škola.
Skrobonja je u izjavi Tanjugu naveo da je u protestu bilo 239 škola, u obe smene. Neke su, kako kaže, potuno obustavile rad, a u drugima su časovi bili skraćeni.
Obradović je, na pitanje da li štrajkače koji su potpuno obustavili rad očekuju sankcije s obzirom da su po zakonu dužni da organizuju minimum procesa rada, rekao da se zakon mora poštovati.
Komentarišući činjenicu da se podaci Unije i Ministarstva razlikuju, Obradović je rekao da "ostaje na poverenju sindikatima da li su saopštili prave podatke".
"Ne mogu ja znati na koji način oni prikupljaju podatke. Ja samo znam da naši načelnici školskih uprava, preko zaposlenih, kontaktiraju svaku školu i od direktora dobiju odgovarajuće informacije. Sindikati opet, imaju svoje sindikalne poverenike i od njih dobijaju podatke", rekao je Obradović.
Prema njegovim rečima, u prošlosti se dešavalo u ogromnom broju slučajeva da sindikalni poverenici imaju "svoje brojke".
"Da li iz želje da pokažu sindikalnu aktivnost ili iz nekih drugih razloga, stvarno ne znam", kaže Obradović i ističe se zna "da su naši podaci uvek uzimani kao relevantni".
Tri zahteva prosvetara
Unija traži da se model finansiranja po učeniku odloži do 2020. godine, da u odeljenju bude najviše 25 đaka i da se uvede obavezno srednje obrazovanje.
Tri zahteva koja su prosledili školskim upravama treba, kažu, da poboljšaju nivo obrazovanja, ali i spasu zaposlene od kojih tek svaki treći nastavnik ima pun fond časova.
U ovom sindikatu ističu da je to inače predviđeno u Strategiji razvoja obrazovanja do 2020. godine, ali tokom jučerašnjih razgovora u Ministarstvu prosvete nisu naišli na razumevanje, pa su odlučili da potpuno obustave rad na jedan dan ili da skrate časove.
U Ministarstvu ističu da razloga za štajk nema. Kažu da finansiranje po učeniku treba da se testira, a tek naredne godine primeni, a za obaveznu srednju školu neophodno je menjati Ustav. Norma od 25 đaka po odeljenju već je zadovoljena, osim u visokotraženim školama. Smanjenje bi, kaže ministar, napravilo problem.
"Problem nije što ne bi moglo organizovati nastavu jer nema prostora, đaci bi morali da budu u nekom drugom prostoru, a ako bi se zadržali na 25 đaka, došli bi u situaciju da deci umanjujemo mogućnost da dobiju željeni profil. Da ne pominjem objektivan problem da se ne može naći dovoljan broj zaposlenih unutar tehnoloških viškova", naglašava Obradović.
Štrajk Unije podržava i Sindikat obrazovanja Srbije, a današnja obustava rada u organizaciji Unije, treća je u seriji protesta tog sindikata za poslednjih 15 dana.
U Kruševcu su prosvetni radnici iz 34 škole sa teritorije Rasinskog okruga štrajkovali ispred školske uprave u tom gradu, tražeći da se broj učenika u odeljenjima od iduće godine ograniči na 25, rekao je novinarima predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije u Kruševcu Dobrivoje Marjanović.
Zbog manjeg broja učenika u srednjim školama ove godine će se izgubiti šest odeljenja, odnosno oko 100 prosvetnih radnika će delimično izgubiti normu, objasnio je Marjanović i dodao da sindikat insistira da se taj zahtev reši pre upisa jer će, kako je naveo, posle toga biti kasno.
"Tražimo da se to radi godinu za godinom i da do 2020. godine u svim odeljenjima bude po 25 učenika", rekao je Marjanović istakavši da će na taj način i nastava sigurno biti efikasnija.
Od 52 osnovne i srednje škole u Pomoravskom okrugu, danas je samo u jednoj delimično štrajak, rekao je Tanjugu načelnik Školske uprave Života Starčević.
Kako je precizirao, reč je o Elektrotehničkoj školi u Paraćinu "u kojoj 30 odsto nastavnika štrajkuje".
Iz Sindikata poručuju da će sutra održati sastanak predsedništva na kojem će odlučiti da li će 12. juna otići pred Ministarstvo prosvete i ponoviti im zahteve.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар