Читај ми!

Baku, grad kontrasta

More, uređeni parkovi i pešačke zone, obilje zelenila, luksuzne zgrade, metro. To su prvi utisci svih posetilaca Bakua, glavnog grada Azerbejdžana. Poslednjih godina ta prestonica se sve više i brže razvija. Ipak, to je po mnogo čemu grad suprotnosti, pa se mogu videti i luksuz i beda.

U Bakuu turistima znanje engleskog ne znači mnogo. Osim na azerskom, mogu da se sporazumeju jedino na ruskom. Ali, od jezičke barijere više iznenađuju cene.

"Da ne preteram, ali mislim da su cene kao u Parizu", kaže Nikola Petković iz firme "Agrikol Kruševac" koji je u Bakuu proveo mesec dana.

"Taksi za 15 kilometara, ka centru je oko 20 manata, a to je 20 evra. U nekom osrednjem restoranu ručak je za jednu osobu oko 15 do 17 evra", kaže Petković.

Do pre nekoliko godina ekskluzivnih restorana gotovo da nije ni bilo. Jelovnik je sličan srpskom, iako je stanovništvo pretežno muslimansko. Na ulicama Bakua skoro da nema zabrađenih žena. Džamija je manje nego što bi se očekivalo. A posao je na prvom mestu.

Mile Savić, koji već tri godine radi kao kuvar u Bakuu, kaže da onda kada su i u Srbiji i u celom svetu ljudi grcali u krizi, u Azerbejdžanu niko nikakvu krizu nije osetio.

"Građevine koje su počeli, oni su uradili, sve projekte koje su počeli, radili su i završavali", navodi Savić.

Iako postaje moderan grad, Baku čuva svoje kulturno-istorijske spomenike. Uz to, sve više se ulaže u znanje.

Zoran Vajović, ambasador Srbije u Azerbejdžanu, kaže da se mladi trude da govore engleski, putuju u inostranstvo. "Država stimuliše i stipendira mlade ljude da se školuju u inostranstvu i da se vrate posle i rade za državu ili privatne kompanije", ističe Vajović.

Baku je po mnogo čemu grad suprotnosti. Može se videti siromaštvo i beda, ali i luksuz i glamur. Činjenica je da je Baku veliko gradilište, a, po mišljenju mnogih, Baku teži da postane novi Dubai.

Interesantno je da se nove zgrade brzo podižu, iako u mnogima koje su već završene niko ne stanuje. Unapređena je i sportska infrastruktura. Iako sve deluje raskošno, treba znati da je to samo privid.

"Jeste zemlja kao zemlja prebogata, ali nemaju svi to bogatsvo. Što se tiče plata, standard je možda i niži nego u Srbiji", kaže Vladimir Mićović, fudbaler koji je u Bakuu već osam godina. Kako dodaje, plate profesora su, na primer, od 150 do 200 evra.

Najčešći automobil koji se može videti na ulicama je "lada". Kažu da polovna košta 6.000 evra. Ipak, sve je više i skupocenih modela.

Interesantno je da se u Azerbejdžanu uvek nose duge pantalone, ma koliko toplo bilo. Stranci ne moraju da brinu za bezbednost. Policije ima na svakom koraku. Azerbejdžanci vas neće opljačkati, ali očekuju da im platite i najmanju uslugu.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом