уторак, 01.05.2012, 07:30 -> 11:32
Opomene i pouke nesreće u Vinči
Pre gotovo 54 godine, prilikom nesreće u Institutu u Vinči, stradao je jedan student-diplomac, a još petoro saradnika je ozračeno. Nedugo zatim, u Institutu je formirana posebna služba za radiološku zaštitu, a od tada se i u čitavom svetu uvode stroga pravila tokom nuklearnih eksperimenata i rada na reaktoru.
Tragedija u Vinči, iz oktobra 1958. godine, kada je ozračeno šestoro saradnika Instituta, tehničara i studenata završne godine katedre za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu, gotovo je zaboravljena.
Života Vranić, student-diplomac, koji je zaustavio proces u reaktoru, tada je najviše ozračen i posle mesec dana preminuo. Ostalih petoro ozračenih preživelo je zahvaljujući transplantaciji koštane srži koju je tada, prvi put u istoriji medicine, u Parizu izvršio doktor Žorž Mate.
Taj slučaj u svetu je ostao zabeležen kao "Vinča akcident", sa prvim smrtnim ishodom, ali i uspešnim lečenjem petoro preostalih, ozračenih smrtonosnim dozama.
Institut u Vinči je, samo pet meseci ranije, pustio u rad eksperimentali reaktor nulte snage. Sa puno entuzijazma rađena su istraživanja u prvom nuklearnom centru Jugoslavije.
"Jedno vreme sve se normalno odvijalo, tek odjedanput svi su brojači bili zagušeni. U celom Institutu nijedan brojač nije više radio. To je bio udes, nije bio akcident. Akcident je manji. Sve što je u Vinči moglo da meri neko zračenje to je prestalo", seća se učesnik eksperimenta, nulerani fizičar Rade Maksić.
Detalji su decenijama za javnost bili nepoznanica, baš kao i razlozi zbog kojih je dozvoljeno da mladi i neiskusni ljudi ostanu sami tokom jednog tako rizičnog istraživanja. Za Životu Vranića, studenta generacije, to je trebalo da bude diplomski rad.
"Pavle Savić se mojoj majci obraćao - 'Mi nismo krivi toliko za smrt vašeg sina'. Oni su se tako branili", kaže Živka Tresač, sestra Živote Vranića.
Profesor Marko Ninković kaže da u vreme kada se desio akcident, pristup zaštitnim merama još nije bio dovoljno razvijen.
"Ako me neko pita šta je osnovni razlog što je došlo do ozračivanja, to je činjenica da je odsustvovao jedan profesionalac za zaštitu od zračenja koji bi brinuo samo o nivoima zračenja i upozorio eksperimentatore da se udalje", navodi Ninković.
Šest meseci posle ove nesreće, u Institutu je formirana posebna služba i laboratorija za radiološku zaštitu, a od tada se i u čitavom svetu, uvode stroga pravila i procedure tokom nuklearnih eksperimenata i rada na reaktoru.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар