Читај ми!

Novi centri za dijalizu

Bubrežnim bolesnicima uskoro će biti olakšano lečenje. Fond za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo zdravlja ove godine otvoriće 12 novih centara za dijalizu.

U Srbiji je u bolničkim uslovima, na 1.040 aparata, na dijalizi skoro četiri puta više pacijenata. Kako bi pomogli onima kojima aparat menja funkciju bubrega, Republički fond za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo zdravlja otvoriće 12 novih centara za dijalizu u okviru postojećih zdravstvenih ustanova.

Dok se u zdravstvenom centru u Šapcu radi u četiri smene, a pacijenti na dijalizu dolaze čak i noću, novi aparati stoje u magacinu. Ne koristimo ono što su nam pre tri godine poklonili Italijani.

U Ministarstvu zdravlja objašnjavaju da nije bilo odgovarajućeg prostora, da je trebalo  kupiti i dodatnu opremu, ali da je odgovoran i sistem.

Prema rečima ministra zdravlja Zorana Stankovića, u planu je da se 125 aparata instalira u Centru u Aleksincu za pacijente iz Ražnja, koji prelaze po 80 kilopmetara da bi stigli na dijalizu.

"Plan je i da se do kraja ovog ili narednog meseca pusti dijalizni centar u Beogradu u bolnici Dragiša Mišovioć sa 14 aparata", dodao je Stanković.

Aparati za hemodijalizu biće uskoro instalirani i u domovima zdravlja u Petrovcu na Mlavi, Kovačici i u Tutinu.

Republički fond za zdravstveno osiguranje od 53 dijalizna centra zatražio je podatke da li su dovoljno iskorišćeni, a ukoliko nisu, ubuduće će biti.

Docent dr Radomir Naumović, direktor nefrološke klinike KCS, kaže da u centru koriste 23 aparata, ali imaju i aparate u rezervi "jer u slučaju kvara, pacijent ne sme da čeka, mora da dobije dijalizu".

Naumović je dodao i da bi im novi i savremeni aparati dobro došli.

Za pacijente koji se dijaliziraju u državnim ustanovama prošle godine izdvojeno je gotovo tri milijarde dinara, za dijalizu u privatnim ustanovama oko 518 miliona, a za lečenje kod kuće, 620 miliona.

Kada se prošire kapaciteti, u Fondu će razmatrati u kojoj meri će ubuduće biti angažovani privatni dijalizni centri.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом