четвртак, 29.12.2011, 08:54 -> 00:09
Tadić pomilovao Lauševića
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao glumca Žarka Lauševića, osuđenog na 13 godina zatvora zbog ubistva izvršenog u Podgorici 1993. godine, potvrđeno u Kabinetu predsednika.
Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao je glumca Žarka Lauševića, saopšteno je iz Kabineta predsednika. Komisija za pomilovanje Republike Srbije predsedniku Tadiću u septembru je uputila preporuku za pomilovanje, a predsednik je odluku doneo juče.
Žarko Laušević već izvesno vreme živi i radi u Sjedinjenim Američkim Državama. Njemu su do sada više puta izricane presude zbog "prekoračenja nužne odbrane" u obračunu u kojem su stradala dvojica mladića, a jedan ranjen. Incident se dogodio u podgoričkom kafiću "Epl" 31. jula 1993. godine.
On je 2001. godine pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 13 godina, zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu. U pritvoru je, do izricanja prvostepene presude, proveo četiri i po godine, pa mu je, prema važećoj presudi, ostalo da odsluži još osam i po godina.
Laušević je ubio Dragora Pejovića (20) i Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića, a u obračunu je njegov brat Branimir ispalio jedan metak, koji nikoga nije pogodio.
Republički tužilac svojevremeno je odložio izvršenje zatvorske kazne, a za Lauševićem je istovremeno povučena poternica koja je za njim bila raspisana.
U ministarstvu pravde Crne Gore ne žele da komentarišu odluke drugih država, a porodice ubijenih Dragora Pejovića i Radovana Vučinića za TV Vijesti kažu da nisu zadovoljne odlukom o pomilovanju.
"Ipak je oduzeo dva ljudska života mog brata i druga njegovog Vučinića. Ovo je stvarno tužno i tragično", rekao je Nebojša Pejović, brat ubijenog Dragora Pejovića.
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Goran Ilić kaže da Laušević može slobodno da dođe u Srbiju, ali da njegov odlazak u druge države zavisi od Crne Gore.
"Opet zavisi od toga da li bi Crna Gora kao izvorno zaintersovana država čiji je sud doneo tu presudu, da li bi ona izražavala neki akt koji bi se zvao poternica s obzirom da nije u ovih 18 godina to uradila. Ja pretpostavljam da to vec samo po sebi nešto govori", rekao je Ilić.
Reagovanja na odluku o pomilovanju
Reditelj Darko Bajić ocenio je da su odluka predsednika Srbije i knjiga koju je Laušević napisao korak ka tome da se posle 18 godina reši ovaj slučaj.
"Nadam se da će odluka predsednika Tadića podstaći i sudstvo u Crnoj Gori da reši ovo pitanje, rekao je Bajić agenciji Tanjug.
Glumac Branislav Lečić rekao je da je odluka o pomilovanju došla u pravo vreme.
"Ova tragedija dugo traje. Mislim da je svima jasno da je reč o nesrećnom slučaju i da je to što se desilo strašno ne samo za Lauševića, koji je na robiji ceo život, već i za te mlade ljude", rekao je Lečić.
Beogradski advokat Toma Fila, koji je glumca Žarka Lauševića branio u postupku pred crnogorskim sudom tokom devedestih, pozdravio je odluku o pomilovanju, istakavši da je to velika satisfakcija za Lauševića.
Fila je rekao da ova odluka obavezuje samo Srbiju, pošto je Laušević srpski državljanin, a da Crna Gora može da bude "zadovoljna ili nezadovoljna, može i ne mora da raspiše poternicu za njim".
Razlozi za pomilovanje
Državni sekretar Ministarstva prevde Slobodan Homen rekao je da je to ministarstvo dalo pozitivno mišljenje Komisiji za pomilovanje i predsedniku Republike, jer je Žarko Laušević faktički u pritvoru već izdržao prosečnu zatvorsku kaznu za prekoračenje nužne odbrane.
"Uradili smo analizu sankcija, odnosno kazni koje se izriču za prekoračenje nužne odbrane i ustanovili da čak ni jedan slučaj nije zabeležen da je izrečena kazna više od pet godina zatvora. S obzirom na to da je Laušević već proveo u pritvoru pet godina, on bi, da je osuđen onako kako se prosečno izriču sankcije, već odslužio kaznu", objasnio je Homen.
To je, prema rečima Homena, bio osnovni motiv kojim se Ministarstvo rukovodilo da da preporuku za pomilovanje.
Komisija za pomilovanje predložila je predsedniku Tadiću "da se molba za pomilovanje uvaži i da se Žarko Laušević oslobodi daljeg izdržavanja kazne zatvora, jer ranije nije osuđivan, od izvršenja dela je prošlo 18 godina, a na slobodi je duže vreme, tokom kojeg nije vršio krivična dela".
Krivično delo, za koje se tereti Laušević, nije izvršio umišljajno, već prekoračenjem granice nužne odbrane u stanju emocionalne uzbuđenosti izazvane napadom na njega i njegovog brata Branimira Lauševića, kome je tom prilikom bio ugrožen život, navedeno je u predlogu Komisije.
Na izdržavanju kazne Laušević je bio gotovo pet godina i, tokom izdržavanja kazne u KPZ Požarevac-Zabela dobro se vladao i ponašao. Lošeg je zdravstvenog stanja i prema njemu se svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom, navela je Komisija.
Prema Zakonu o pomilovanju i Zakonu o nadležnostima predsednika Srbije, predsednik države je jedino lice nadležno da, pod detaljno navedenim uslovima, izriče pomilovanja pravosnažno osuđenim osobama.
Inače, autobiografska knjiga Žarka Lauševića "Godina prođe, dan nikada" u Srbiji je, ovih dana, prodata u više stotina hiljada primeraka.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 110
Пошаљи коментар