Raspeće podelilo Evropljane

Iako su država i crkva u italijanskom ustavu jasno odvojene, odluka Evropskog suda za ljudska prava da se raspeće mora ukloniti iz učionica, izazvalo burne reakcije širom Italije ali i drugim evropskim katoličkim državama.

Evropske zemlje sa jakom katoličkom tradicijom reagovale su na presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu kojom se prisustvo raspeća u italijanskim državnim školama smatra kršenjem verskih i obrazovnih sloboda.

Premijer Italije Silvio Berluskoni ocenio je da je ta presuda "neprihvatljiva", a odbacila ju je i većina italijanske desnice bliske Katoličkoj crkvi, kao i opozicije. Većina Italijana smatra raspeće kulturnim, radije nego verskim simbolom.

Sud je u utorak presudio u korist Soile Lautsi koja se žalila na odluku državnih škola u njenom gradu na severu Italije da ne uklone katoličke simbole iz učionica.

Lautsi smatra da raspeća krše sekularne principe kojih bi državne škole trebalo da se pridržavaju i pravo njene dece na sekularno obrazovanje.

Vatikan je saopštio da je raspeće ključni znak poštovanja religioznih vrednosti u italijanskoj istoriji i kulturi, i da predstavlja simbol jedinstva i dobrodošliče celom čovečanstvu.

Portparol Vatikana Federiko Lombardi rekao je da je "tužno što se raspeće smatra simbolom podele" i dodao da "religija daje značajan doprinos formiranju moralnih vrednosti".

Nadbiskup Gdanjska Slavoj Lezek Glođ ocenio je da je reč o "novom pokušaju da se iščupa Bog iz srca ljudi".  

Ministar za lokalne zajednice Andrea Ronći smatra da je "raspeće nacionalni simbol kulture, istorije i identiteta, tolerancije i sekularizma i da odustati od toga, znači odreći se naših hrišćanskih korena".

Opozicija: Opasnost da "razum postane žrtva zakona"

Lider vodeće opozicione partije Pjerluiđi Bersani rekao je da "postoji opasnost da razum postane žrtva zakona".

"Stara tradicija kao što je držanje raspeća, ni za koga ne može biti uvredljiva", smatra Bersani.

Presuda je izazvala podelu između katolika i laika u Španiji. Predstavnici organizacija privatnih škola ocenili su da "treba snažno protestovati ako se nešto tako dogodi u Španiji".

Sa druge strane, udruženje laika u Španiji zatražilo je da se odmah sklone verski simboli iz javnih objekata.

I u Portugalu je počela debata, a portparol episkopalne konferencije Manuel Maruhao rekao je da je "za katolike to verski simbol, a za druge ikona protiv nasilja".

"Jedino Evropa koja zna odakle dolazi može da govori snažnim glasom", ocenila je regionalna ministarka Bavarske za evropska pitanja Emilija Miler.

U bavarskim školama se i dalje nalaze raspeća, uprkos odluci ustavnog suda iz 1995. godine kojom je ukinuta obaveza postojanja raspeća u svakoj učionici.

Raspeće i drugi verski simboli zabranjeni su u javnim objektima u Francuskoj, osim u Alzas-Mozelu, na istoku, gde se ne primenjuje zakon o razdvajanju crkve i države pošto su tri departmana bila pod nemačkom upravom 1905. godine.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом