Novo grčko "ne" Makedoniji

Atina neće normalizovati diplomatske odnose sa Skopljem sve dok se ne reši spor oko imena, kategoričan je zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Dimitris Drucas. Još jedan makedonski pokušaj da odobrovolji južnog suseda propao.

Zamenik ministra spoljnih poslova Dimitris Drucas odbio je, na sastanka u Londonu, zahtev šefa diplomatije Makedonije Antonija Milošoskog o podizanju diplomatskih odnosa na nivo ambasada.

"Radimo na unapređenju naših odnosa, ali na za sada mogućem nivou. Ne vidim razlog za prelazak na sledeći", rekao je Drucas.

Dok makedonsko ministarstvo spoljnih poslova odbija da komentariše izjavu Drucasa,
mediji konstatuju da grčka pozicija svakako nije iznenađenje.

Zapravo sudbina predloga Milošoskog ne može da se razlikuje od poziva predsednika Ivanova grčkom kolegi Papuljasu da poseti Makedoniju, prenosi Internet portal makedonske televizije "A1".

Grčki premijer i ministar spoljnih poslova Jorgos Papandreu očigledno pokušava da ne prepusti ni milimetar slobodnog prostora koji bi makedonska strana mogla da iskoristi u cilju poboljšanja svoje pozicije u sporu oko imena.

Uz podršku NATO i EU, grčkom premijeru nije potrebna promena politike prethodnika Karamanlisa, koji je odbio bilo kakav kontakt sa Skopljem.

Papandreu sad, uz insistiranje na rešenju spora oko imena prema geografskom principu, otvoreno kritikuju Skoplje zbog kreiranja negativne slike o Grčkoj u javnosti, odnosno zbog predstavljanja južnog suseda kao neprijatelja.

Skoro dve decenije pregovora

Spor, bespotrebno, opterećuje odnose dve države još od osamostaljenja Makedonije 1991. godine, a Grčka je severnom susedu čak, tokom 19 meseci 1993 i 1994. godine uvela oštru ekonomsku blokadu, koja je ukinuta tek nakon ozbiljnog pritiska međunarodne zajednice.

Suštinu problema predstavlja grčki stav da se ime Makedonija može koristiti samo za severnu pokrajinu te države, insistirajući na istorijskom nasleđu koje vodi poreklo još od vremena Aleksandra Makedonskog.

Pozivanje na nasleđe slavnog antičkog državnika i vojskovođe nije strano ni vlastima u Skoplju, koji su njegovim imenom krstili aerodrom u prestonici i autoput, dok je imenom njegovog oca Filipa kršten stadion u Skoplju.

Od 1993. godine, privremenim sporazumom, koji je takođe postignut pod patronatom svetske organizacije, Makedonija u međunarodnim organizacijama koristi rogobatno ime "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija", dok se u bilateralnim odnosima sa većinom država upotrebljava ustavni naziv te država "Republika Makedonija."

Makedonija je u članstvo UN primljena 8. aprila 1992. godine pod privremenom odrednicom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.

Pregovori o rešenju spora između Skoplja i Atine u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine.

UN su radi rešavanja problema imenovale Metju Nimica za specijalnog posrednika, koji je do sada održao više sastanaka sa predstavnicima dveju strana i izneo je nekoliko predloga.

Poslednji predlog koji je Nimic ponudio, bio je naziv "Severna Makedonija", a ranije su kao najčešća imena pominjana "Republika Gornja Makedonija", "Nova Republika Makedonija" i "Republika Makedonija Skoplje".

Makedoniju je pod ustavnim imenom priznalo više od 110 zemalja sveta.

Број коментара 34

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 25. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом