Obeležen Dan Republike Srpske

Predsednik Srbije poslao iz Banjaluke poruku pomirenja, istakavši da je budućnost svih naroda u regionu u EU. Predsednik i premijer RS Rajko Kuzmanović i Milorad Dodik poručili da je Republika Srpska postojana, stabilna i evropski orijentisana.

Republika Srpska obeležila je svoj Dan i krsnu slavu - Svetog Stefana. Posle Svete arhijerejske liturgije u hramu Hrista spasitelja i lomljenja slavskog kolača, u Banskom dvoru u Banjaluci održana je svečana akademija i prijem za visoke zvanice, kojima je prisustvovao i predsednik Srbije Boris Tadić.

"Srpski narod se bori za uvažavanje vlastitog nacionalnog interesa, ali takvo pravo imaju i svi narodi na prostoru Zapadnog Balkana", rekao je predsednik Tadić.

"Smatram da naši narodi treba da se pomire i da ta ruka pomirenja bude simbol zajedničke vrednosti", istakao je Tadić.

Prema njegovim rečima, sve narode u regionu "čekaju velika iskušenja i zato treba voditi politiku uvažavanja različitih identiteta i različitih nacionalnih interesa".

"Moramo da u odnosu na 90-te godine prošlog veka, a početkom ovog veka, poštujemo legitimnost tih različtih identiteta i nacionalnih interesa", rekao je Tadić u obraćanju novinarima.

"Svi zajedno imamo budućnost u Evropskoj uniji gde treba da budemo dobri susedi i dobri prijatelji", poručio je Tadić.

Srbija se nije izjasnila o eventualnom referendumu u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, kaže Tadić, objašnjavajući da bi pitanja iz domena unutrašnje politike trebalo da rešavaju legalno izabrani predstavnici vlasti u BiH.

Naglasio je da Srbija ima pravo da kaže svoj stav i da će ga saopštavati uvek kada je u pitanju očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Predsednik Srbije smatra da bi svi trebalo da doprinesu smanjenju političkih tenzija u BiH i naglašava da "Srbija nikada ništa neće učiniti što bi destabilizovalo BiH, kao što neće podržati podelu, braneći na taj način i integritet BiH, ali i vlastiti integritet na Kosovu i Metohiji".

Predsednik Tadić izjavio je da smatra kontraproduktivnim neprekidnu upotrebu bonskih ovlašćenja od strane visokih predstavnika u BiH, naglasivši da Evropska unija treba što pre da dobije svog zvaničnog predstavnika.

Tadić je građanima Republike Srpske čestitao 18. rođendan i Božić.

Evropski orijentisana RS 

Na svečanoj akademiji povodom Dana Republike Srpske, predsednik Rajko Kuzmanović poručio je da je Republika Srpska postojana, stabilna, trajna i evropski orijentisana.

"RS je pokazala i dokazala da je konstruktivni a ne remetilački faktor u odnosu prema svim građanima, u odnosu prema BiH i u odnosu prema EU", rekao Kuzmanović.

Predsednik RS je izrazio nadu da su teška vremena prošla i da je sačuvana nespornost naziva, postojanja celokupnosti i jedinstevnosti teritorije i kapaciteta ustavnih nadležnosti RS kao pravne, političke i ekonomske kategorije.

"Osuđivali smo i sve odlučnije osuđujemo razne pritiske, ma od koga oni dolazili, pa i od organa i tela međunarodne zajednice i njenih predstavnika. Oni na žalost umesto da pružaju pomoć nezakonito deluju na legalne i legitimne organe i institucije RS", rekao je Kuzmanović, ističući da RS želi saradnju i partnerstvo sa svima.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da je RS je politički stabilna, s jasnom budućnošću i više niko ne može da sumnja u njenu trajnost.

Govoreći povodom Dana RS, Dodik je rekao novinarima da je preživela sve napade, osporavanja i neverice i domaćih kritičara "i onih u okruženju".

"Pred nama stoje izazovi, koji će biti na dobrobit svih ljudi, što nije nimalo jednostavno ni lak zadatak", rekao je Dodik.

Dodik je istakao da srpski entitet počiva na volji naroda, koji je stvorio RS i podržava je, kao i na svojim institucijama koje su stvorene kao deo demokratskog ambijenta.

Svečanostima u Banjaluci prisustvovao je i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom.

Republika Srpska je stvorena pre 18 godina, kada su srpski predstavnici nakon preglasavanja, napustili rad u tadašnjoj skupštini BiH i formirali skupštinu Srpskog naroda u BiH.

Nakon toga je formirana i Srpska Republika BiH, koja je posle nazvana RS, a međunarodno priznata Dejtonskim sporazumom donetim 21. novembra 1995. godine.

Број коментара 69

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом