Dug zemalja bivše Jugoslavije 90 milijardi

Svim zemljama bivše Jugoslavije osim Slovenije preti dužničko ropstvo zbog javnog duga od 90 milijardi evra, ocenjuje slovenački "Dnevnik".

Za nešto više od dve decenije od raspada Jugoslavije, dug republika bivše zemlje porastao je sa 20 na 90 milijardi evra. Slovenija je najzaduženija, ali zbog visokog bruto nacionalnog proizvoda jedina je u stanju da ga vrati.

"Sve te zemlje, osim Slovenije, polako klize u dužničko ropstvo ukoliko ne preduzmu hitne i stroge mere", piše list.

Dnevnik navodi da je Slovenija trenutno rekorder u javnom dugu sa 28,8 milijardi evra, ali da je bruto domaći proizvod (BDP) najveći od svih tih država, tako da ima mogućnost da ga otplati.

"Javni dug Slovenije porastao je na 71,7 odsto BDP-a, a procenjuje se da će ove godine dostići 81 odsto. Ove godine javni dug Slovenije će porasti na 28,8 milijardi evra, ili 80,9 odsto BDP-a, a to je skoro četiri puta više u poređenju sa 2008. godinom, pre izbijanja globalne finansijske krize", naveo je list.

Na drugom mestu je Hrvatska s dugom od 28,7 milijardi evra. Sledi Srbija s dugom koji je prešao 20 milijardi evra ili 63,3 odsto BDP-a.

Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je ove nedelje da je javni dug Srbije na kraju marta iznosio je 20,507 milijardi evra, što je 62,3 odsto BDP-a. U martu je javni dug povećan za 109 miliona evra.

BiH ima javni dug od 5,5 milijardi evra, Makedonija od 2,7 milijardi evra i Crna Gora od 1,7 milijardi evra.

Saradnik Instituta za tržišno istraživanje Saša Đogović izjavio je da zemlje bivše Jugoslavije polako tonu u dužničku krizu jer je raspad bivše države "destruktivno uticao na industriju, proizvodnja je smanjena i znatno je pala konkurentnost u privredi i preduzećima".

"Tržišta u Aziji i Africi su izgubljena", zaključuje Đogović, a prenosi Dnevnik.

Број коментара 23

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 27. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом