Ćirilica "podiže" mere bezbednosti

Nakon što su tokom protekle noći vraćene dvojezične table na dvema institucijama državne samouprave u Vukovaru, bezbednosna situacija u tom gradu je podignuta na najviši stepen, prenosi "Jutarnji".

Bezbednosna situacija u Vukovaru je podignuta na najviši stepen, nakon što su tokom protekle noći vraćene dvojezične table na dvema institucijama državne samouprave u tom gradu, tvrdi Jutarnji list. Ćirilične ploče su vraćene na zgrade državne uprave i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).

Policija je, kako se navodi, opkolila i zgradu HZMO, pa se očekuje da bi i tu danas mogla biti postavljena nova ploča.

Predstavnik vukovarskih branitelja okupljenih u takozvanom "Štabu za odbranu hrvatskog Vukovara", izjavio je tim povodom da oni danas neće preduzimati nikakve aktivnosti jer imaju druge preuzete obaveze. A o daljim koracima vezano za uvođenje ćirilice u Vukovaru će, kako je rekao, na vreme obavestiti javnost.

Portparol branitelja Vukovara Igor Gavrić je ocenio "morbidnim to što su ćirilične ploče vraćene samo dan pre sahrane 11 žrtava Domovinskog rata u Sotinu".

"Pozivam sve hrvatske domoljube neka vide šta radi vlada, a onda će i sami znati šta treba napraviti", poručio je Gavrić, preneo je Jutarnji.

Vukovarski branitelji, naime, tvrde da u tom gradu ne živi trećina srpske populacije, kako je to pokazao popis stanovništva 2011. godine.

Prema hrvatskom Ustavu, u gradovima i opštinama gde pripadnici manjina čine trećinu populacije stiču pravo na zvaničnu upotrebu svog pisma.

Problem ćirilice u pojedinim gradovima i opštinama u Hrvatskoj, posebno u Vukovaru, proteklih dana je povod za incidente koje su osudili predsednik Ivo Josipović i vicepremijerka Vesna Pusić.

Premijer Zoran Milanović nije se u četvrtak, kako je bilo najavljeno, sastao sa predstavnicima vukovarskih branitelja jer su oni odbili da dođu na razgovor sa premijerom koga smatraju uzrokom "destabiliacije" u tom gradu.

Milanović je na sedinci vlade u četvrtak pozvao vukovarske branitelje na razgovor oko uvođenja ćirilice istakavši da tu malo toga može biti promenjeno jer je reč o poštovanju Zakona o pravima manjina.

Premijer je tada rekao da ne želi da razgovara sa braniteljima iz drugih hrvatskih gradova. Vukovarski branitelji su, međutim, poručili da ne žele da razgovaraju sa Milanovićem zato što ih uslovljava.

Hrvatski premijer je tada rekao i da mu se ne sviđa naziv "stožer"(štab) jer, kako je objasnio, više podseća na ratno nego na vreme mira.

Број коментара 23

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом