петак, 24.08.2012, 07:30 -> 10:18
štampajDve decenije razgraničavanja
Pitanje razgraničenja BiH i Hrvatske, ni 17 godina posle Dejtonskog sporazuma, nije rešeno u Kostajnici i kod Neuma. Hrvatska zbog ulaska u EU žuri da reši spor. Za ustupke u Kostajnici, BiH nudi ostrva kod Neuma. Banjaluka: Prihvatićemo sporazum samo ako granica bude prolazila sredinom Une.
Bosna i Hercegovina i Hrvatska, ni 17 godina od Dejtonskog sporazuma nisu rešile problem razgraničenja u Kostajnici i kod Neuma.
Hrvatskoj se žuri da granica bude ratifikovana pre njenog ulaska u Evropsku uniju. Bosna i Hercegovina nudi ostrva Veliki i Mali Školj kod Neuma, kako bi dobila ustupke na granici u Kostajnici.
Kako je Kostajnica u Republici Srpskoj, Banjaluka kaže da će prihvatiti međudržavni sporazum samo ako granica bude prolazila sredinom Une.
Dušan Slijepčević iz Kostajnice je i u jednoj i u drugoj državi. Detelinu sadi u Republici Srpskoj, a kukuruz u Hrvatskoj. Na berbu kreće sa pasošem ili ličnom kartom.
"Problem mi je što se moram prijaviti na carinskom prelazu i pokazati ličnu kartu. Dokazati da je to moje i da mogu da uberem. Moram preći granicu zbog njive", naveo je Slijepčević.
Apsurd je i što je deo granične linije jedna tribina stadiona lokalnog fudbalskog kluba, a privremeni granični prelaz gotovo u centru grada.
Načelnik Kostajnice Marko Čolić kaže da ona preseca od Dubice do Kostajnice 20 mesta.
"Najveći problem je Kostajnica. Jer ovaj granični prelaz je u centru i onemogućava razvoj Kostajnice", naveo je Čolić.
Avnojevskim granicama i Dejtonskim sporazumom granica BiH i Hrvatske je sredina Une. Međutim, sporazumom Tuđman-Izetbegović, koji nisu ratifikovali parlamaneti dve zemlje, granica je oko četiri kilometra pomerena od reke, odnosno Republici Srpskoj uzeto je 40 hektara.
Bivši član komisije za granice BiH Vladimir Lukić rekao je da će tužiti svakog ko potpiše da granica ide van sredine Une. "To je za mene izdaja Republike Srpske i BiH i krivično delo", kaže Lukić.
Problemima nema kraja. Ostrva koja Hrvatska nudi BiH kod Neuma, po Dejtonskom sporazumu, pripadaju Bosni i Hercegovini.
U BiH kažu da Hrvatska, zapravo, trguje nečim što nije njeno. Kako dogovora očito neće biti, Hrvatska najavljuje arbitražu. A tu već ima iskustva. Sa Slovenijom arbitražom rešava spornu granicu na četiri mesta, sa Crnom Gorom ima problem kod Prevlake, a sa Srbijom na Dunavu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар