Читај ми!

Borba protiv korupcije – trajna misija društva

Premijer Srbije Aleksandar Vučić kaže da borba protiv korupcije mora da bude trajna misija društva, i da postoji direktna korelacija između borbe protiv korupcije i napretka države. Najveći problem u tome je neefikasno pravosuđe, ističe Vučić.

U Srbiji postoji nulta tolerancija na korupciju, u tom smislu nema zaštićenih, poručio je premijer Aleksandar Vučić, prenosi Tanjug. Dodaje da je broj podignutih optužnica i otkrivenih dela veći nego ikad ranije, ali da je pravosuđe neefikasno.

"I pre tromesečnog štrajka advokata, niko od nas nije mogao biti zadovoljan efikasnošću i efektivnošću našeg prevosuđa, rekao je Vučić.

Predsednik Vlade Srbije učestvovao je na konferenciji "Borba protiv korupcije u Srbiji – u susret novom zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije".

Istakao je da je doneta strategija za borbu protiv korupcije, ali i akcioni plan, da je usvojen Zakon o zaštiti uzbunjivača i da se rezultati u primeni zakona tek očekuju.

"Ono što jeste suština – mislim da pažnja društva mora da bude na nultoj toleranciji, da jednako osudimo onoga ko će za upis nekog deteta uzeti pare, kao i one druge koji su uzimali stotine miliona iz državnih banaka podmićujući političare, direktore", rekao je Vučić.

Istakao je da je za borbu protiv korupcije potrebna sveobuhvatna i zajednička akcija svih državnih organa i društva: vlade, agencija, nezavisnih tela, policije, tužilaštva i sudstva.

Prema njegovim rečima, nedvosmisleno je da je korupcija u proteklih dvadeset godina uništila srpsko društvo, i da je jedan od uzroka što je srpsko društvo sad podeljeno na veliku siromašnu manjinu i malu prebogatu većinu.

Ta podela podriva stabilnost države i društva, i nije rezultat nečijeg uspešnijeg rada već koruptivnih aktivnosti, rekao je Vučić i istakao da korpucije nema bez državnih organa, politike i javnog posla.

Vučić je rekao da ćemo, ako svi budemo udružili snage, imati mnogo bolje rezultate, koji se neće očitavati u brojkama, već u percepciji običnog naroda koji će znati da nije normalno i da je kažnjivo bilo koga podmititi.

Ne radimo to zbog EU ili bilo koga drugog, naglasio je Vučić, već zbog svoje države i građana.

"Zato za razliku od drugih zemalja koje su se plašile i čekale da poglavlja 23 i 24 dođu na kraju pregovora – mi smo zadovoljni što će biti otvorena na početku", rekao je Vučić i istakao da ćemo gledati da taj posao završimo u najkraćem roku.

Korupcija problem celog društva

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić rekla je da je, iako u borbu protiv korupcije treba da bude uključeno celo društvo, država ta koja mora da preduzme odgovornost.

Babićeva je navela da saradnja treba prevashodno da se ogleda u pravnoj pomoći, i da podrazumeva razmenu iskustava i upoznavanje prakse različitih organa.

Navodeći da korupcija nije samo fenomen i proizvod Srbije, predsednik Kasacionog suda Dragomir Milojević rekao je da se sve više govori o korupciji u sudstvu.

Prema njegovim rečima, povoljnu klimu za korupciju u sudstvu stvorili su politički uticaji, loša i netransparentna kadrovska politika, predugo trajanje suđenja.

Poslanica i predsednica nacionalnog ogranka GOPAK-a Olgica Batić rekla da korupcija nije svojstvena samo jednom društvu, već da postoji u svim zemljama, ali da je razlika u mehanizmima kojima se bori država.

Cilj GOPAK-a, ogranka Globalne organizacije poslanika protiv korupcije, jeste borba protiv korupcije i promovisanje transparentnosti i odgovornosti, kako bi se obezbedili visoki standardi društva, navela je Batićeva.

Zamenica stalne koordinatorke UN u Srbiji Stelijana Nedera rekla je da je potrebno jačanje kapaciteta i autoriteta institucija za borbu protiv korupcije. "Za osećaj bezbednosti je odgovorna vlada, ali građani imaju i svoju odgovornost u borbi protiv korupcije", rekla je Nedera.

Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević rekao je da je borba protiv korupcije – borba čitavog društva. "Borba je permanentna, transparentna, institucionalna", rekao je Milićević.

Milićević je rekao da je Savet imao dobru saradnju sa UKP u predmetima 24 sporne privatizacije, i da sa nestrpljenjem čekuju epiloge.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport je u ime Unije pozdravio nedvosmislenu privrženost Srbije borbi protiv korupcije istakavši da je naša zemlja postigla napredak u toj oblasti, što je EU i konstatovala u izveštaju o napretku.

"Proces nije lak već dug i bolan, ali neophodan i važan, a rezultati će se osetiti kasnije, biće bolja klima za ulaganje, bolji život", rekao je Davenport.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом