четвртак, 11.03.2010, 16:03 -> 16:29
štampajLazarević ostaje u zatvoru
Haški tribunal odbio zahtev penzionisanog generala Vladimira Lazarevića da bude privremeno pušten na slobodu iz zdravstvenih razloga. Lazarevića nepravosnažno osuđen zbog pomaganja i podržavanja zločina nad Albancima na Kosovu 1999. godine.
Zahtev penzionisanog generala Vojske Jugoslavije Vladimira Lazarevića da bude privremeno pušten na slobodu iz zdravstvenih razloga, Tribunal u Hagu je odbio.
Tribunal je generala Lazarevića nepravosnažno osudio na 15 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina nad Albancima na Kosovu 1999. godine, kada je on bio komandant Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije.
Na tu presudu, uložio je žalbu, a žalbeni postupak je u toku. Lazarević je tražio da od 1. marta do 12. aprila bude pušten na privremenu slobodu, kako bi u Nišu bio podvrgnut operaciji tromboze na desnoj nozi.
Odbijajući zahtev, žalbeno veće Tribunala je podvuklo da su lekari u sudskom pritvoru i kardiovaskularni specijalisti utvrdili da ne postoji potreba da Lazarević bude operisan.
Kako je navedeno u odluci, lekari su Lazerviću prepisali drugu terapiju, preporučivši mu i da "nosi elastičnu čarapu".
Prošle godine, Tribunal je Lazarevića pustio na lečenje u Niš od 25. maja do 5. avgusta.
Podatke o zdravstvenom stanju Lazarevića, kao i svih drugih pritvorenika, Tribunal vodi kao poverljive. Iz dokumenata dostupnih javnosti proizlazi da je Lazarević, tokom prvostepenog suđenja, u Hagu već bio operisan, a da je i u Nišu bio podvrgnut hirurškom zahvatu.
Bivši komandant Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije, general Lazarević osuđen je krajem februara na 15 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja prisilnog premeštanja, deportacija, ubistava i progona Albanaca sa Kosova u prvih šest meseci 1999. godine.
Na 15 godina zatvora, Tribunal je osudio i tadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Dragoljuba Ojdanića. Kazne od 22 godine zatvora zbog počinjenja narečenih zločina, sud je izrekao Nikoli Šainoviću, u to vreme potpredsedniku Savezne vlade, generalu Nebojši Pavkoviću, koji je bio komandant Treće armije Vojske Jugoslavije i policijskom generalu Sretenu Lukiću, tadašnjem šefu Štaba MUP Srbije na Kosovu.
Odbrane svih prvostepeno osuđenih najavile su žalbe, a isto je učinilo i Tužilaštvo.
Bivši predsednik Srbije Milan Milutinović prvostepenom presudom oslobođen je krivice. Na tu presudu, tužioci se nisu žalili.
General Lazarević je u pritvoru Tribunala od 2005. godine kada se dobrovoljno predao.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар