Читај ми!

"Vruć" novac preti bankama

Iznošenje novca, manje kredita građanima i privredi i ulazak "vrućeg" novca na kratak rok iz inostranstva, predstavljaju opasnosti koje prete bankarskom sistemu Srbije. Guverner poručuje da, za sada, nema zabrinjavajućeg ponašanja banaka. Ekonomisiti apeluju na NBS da pooštri kontrolu banaka.

Zbog krize evrozone bankarskom sistemu Srbije prete tri opasnosti - iznošenje novca u matice, manje kredita građanima i privredi i oscilacije na deviznom tržištu koje mogu da oslabe dinar.

O prvom riziku - iznošenju novca iz Srbije, bankari nerado govore. Ekonomisti kažu da su domaće banke od početka godine u svoje matice iznele 150 miliona evra. To razduživanje iz dobiti banaka za ekonomiste nije sporno, ali bi problem nastao kada bi iznele novac od štednje građana, koja iznosi više od sedam milijardi evra.

Profesor Ekonomskog fakulteta Đorđe Đukić kaže da kod NBS postoje striktno po svakoj banci, kako kaže, specificirani podaci o broju štednih partija i iznosima. 

"Svaki eventualni pokušaj iznošenja tih sredstava koji se kreću u tom okviru mase štednje, koje poseduje određena banka apsolutno je kontrobilan od strane NBS, time što bi merama ili neformalnim kanalima naložila da se to ne sme iznositi ili plasirati u inostranstvo", rekao je Đukić.

U Narodnoj banci Srbije odgovaraju da imaju u vidu mogući rizik i da budno prate rad banka.

Guverner Dejan Šoškić kaže da banke, za sada, ne ispoljavaju za stabilnost bankarskog sistema Srbije zabrinjavajuće ponašanje.

"Postoje neke radnje za koje je potrebno budnije motriti ali razlog za bilo kakvu vrstu nesigurnosti u ovom trenutku objektivno nema", naglašava Šoškić.

Drugi rizik je u tome što će domaćim bankama njihove matice zavrnuti slavine, a to znači manje novca za pozajmice građanima i privredi Srbije.

Biljana Stepanović iz Biznis infogrupe kaže da domaće banke dolaze u poziciju da prikupljaju novac na deviznom tržištu zato je agresivna kampanja za prikupljanje štednje.

"Sada je pitanje gde će taj novac biti plasiran i pod kojim uslovima jer ako mnogo skupo date novac dolazite u poziciju da vam se on ne vrati", kaže Biljana Stepanović.

Treći rizik dolazi od ulaska takozvanog "vrućeg" novca iz inostranstva, kojem je naše tržište profitabilno zbog visokih kamata na obveznice. Pošto taj novac dolazi na kratak rok, izaziva velika pomeranja u kursu evra.

Do sada, da bi umanjila takav rizik, Narodna banka je dozvolila veće dnevne promene u kursu evra i, kako kaže guverner, održala stabilnost kursa. Pitanje je - hoće li to uspevati i ubuduće.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом