Читај ми!

Dužnici tajni, dugovi javni

Objavljivanje preduzeća i građana koji ne plaćaju poreze i doprinose, bez obzira o kojoj sumi je reč, predstavlja službenu tajnu. U Poreskoj upravi kažu da oni ne štite dužnike, ali i da bi im posao bio lakši da mogu da objave njihova imena.

Za neplaćene poreze i doprinose, preduzeća i građani duguju 500 milijardi dinara Kada se isključe preduzeća u stečaju i privatizaciji, za naplatu ostaje 110 milijardi dinara. Pitanje je ko su ljudi koji najviše duguju državi?

S vremena na vreme, neka imena pojave se u medijima, ali su izvori tih informacija uvek anonimni.

Između ostalog, i zato što su podaci o poreskim dužnicima - službena tajna.

U Poreskoj upravi kažu da oni ne štite dužnike, ali i da bi im posao bio lakši da mogu da objave njihova imena.

"Ko su najveći dužnici po osnovu svih javnih prihoda ne možemo da objavimo iz razloga što imamo član 7 zakona o poreskom postupku koji to zabranjuje i čini službenu tajnu", kaže Rada Kostić iz Poreske uprave.

Kostićeva ukazuje i da u je dogovoru sa MMF-om, između ostalog, traženo da se objave imena dužnika.

Promene zakona o poreskom postupku usaglašene su sa Ministarstvom finansija i poreznici očekuju da već krajem ove godine dobiju pravo da, svakog meseca, na sajtu i u dnevnim novinama objavljuju listu 100 najvećih dužnika.

Podeljena mišljenja u pogledu javnosti 

"Apsolutno je Srbiji mnogo više potrebna transparentnost u oblasti javnih finansija, tada se u nekim oblastima ide brže napred, u nekima sporije. Ja ne vidim ni jedan razlog da se takva izmena zakona ne nađe na dnevnom redu i verujem da ćemo uskoro i dobiti od strane nadležnog ministarstva", kaže Vlajko Senić iz G17plus.

"Meni ta ideja Poreske uprave izgleda kao predlog nekakve srednjovekovne mere i pokušaj da se stvori atmosfera linča u društvu. Naravno da treba da postoji red u naplati poreza, ali mislim da poreska uprava ima druge instrumente", kaže Bojan Đurić iz LDP-a.

Pojedini stručnjaci smatraju da objavljivanje liste poreskih dužnika ima i lošu stranu.

"Gde može biti problem to je da se objavi informacija za koju se ispostavi da nije tačna. Jer takva informacija može da nanese reputiacionu štetu, a ispravljanje krive Drine je teško", kaže poreski savetnik Igor Lončarević.

U Poreskom postupku krajnji sud je na sudu, navodi Lončarević, naglašavajući da Poreska uprava jeste državni organ, ali da na njenu odluku uvek može da se uloži žalba.

U Sjedinjenim Državama imena poreskih dužnika se objavljuju, ali posle sudske odluke. U regionu gotovo sve zemlje imaju načelo čuvanja službene tajne.

Jedino je Rumunija od njega odustala tokom pristupanja Evropskoj Uniji, ali se ubrzo vratila na staro.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом