Privrednici pod lupom zakona

Zakon o privremenim ograničenjima prava lica na obavljanje privredne delatnosti stvoriće sigurniji privredni ambijent u Srbiji i razdvojiće "žito od kukolja", zaključeno je na javnoj raspravi o Nacrtu tog zakona.

Na raspravi održanoj u Privrednoj komori Srbije rečeno je da je ovaj zakon trebalo doneti mnogo ranije, jer on stvara institucionalni okvir za unapređenje privrednog ambijenta i sprečavanje širenja začaranog kruga dužničko-poverilačkih odnosa i zloupotreba postupka registracije, prenosi Beta.

Istaknuto je da će zakon imati i preventivnu ulogu i podsticati privredne subjekte da izvršavaju svoje obaveze na vreme, jer će posledice privremenog ograničenja prava uzrokovati lošiji poslovni rejting tih lica.

Ministar privrede Srbije Željko Sertić kazao je da je Srbija zemlja gde se lako otvaraju preduzeća, precizirajući da je za otvaranje društva sa ograničenom odgovornošću potrebno 100 dinara, dok je u Austriji za to potrebno oko 25.000 evra.

"Srbija nema vremena za čekanje i zato je važno da ovaj zakon koji je veoma bitan i rađen na osnovu najbolje evropske prakse implementira odmah", kazao je on.

Sertić je naglasio da cilj zakona o privremenim ograničenjima prava lica na obavljanje privredne delatnosti, nije da ugrožava bilo koga, već da ukloni negativne trendove i da podrži one koji legalno rade.

Prema njegovim rečima, ovaj zakon će utvrditi uslove na osnovu kojih će pravna i fizička lica koja imaju teškoće u poslovanju ili su im izrečene krivične ili upravne sankcije biti sprečena da osnivaju nove firme ili nastave da obavljaju privredne delatnosti sve dok se ne otklone razlozi za privremenio ograničenje ili isteknu izrečene sankcije.

Direktor Agencije za privredne registre Zvonko Obradović kazao je da zakon predviđa uspostavljanje elektronskog registra u kojem će se voditi objedinjeni elektronski podaci iz Narodne banke Srbije o blokadi računa dužoj od 120 dana, APR-a, kao i iz kaznene evidencije MUP-a, Ministarstva pravde i sudova i drugih državnih organza.

On je naveo da će na osnovu podataka iz tog registra, APR biti u mogućnosti da na efikasan način proveri podatke o fizičkim i pravnim licima koja podnesu zahtev za osnivanje novog preduzeća i da odbije registraciju ukoliko su lica upisana u taj registar.

Prema rečima Obradovića, podaci pokazuju da od oko 335.000 registrovanih privrednih subjekata u Srbiji, njih oko 15 odsto ili 20.000 ima problema sa poslovanjem, i da je od oko 14.000 obrisanih privrednih društava samo 500 podnelo žalbu, što ukazuje da je 97 odsto onih koji su obrisani računalo na to.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o privremenom ograničavanju prava počela je 28. novebra i trajaće do 17. decembra 2014, a izradu novog zakonskog rešenja i formiranje registra pomogla je vlada Kraljevine Norveške kroz projkat "Uspostavljanje i implementacije registra diskvalifikovanih lica".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом