Siva ekonomija pojede trećinu BDP-a

Samo zbog šverca duvana i naftnih proizvoda Srbija godišnje gubi oko 300 miliona evra. Predstavnici Vlade i tog sektora se dogovorili o boljoj kontroli i promeni određenih propisa.

Hitna akcija na suzbijanju šverca duvana i naftnih proizvoda, koju je Vlada juče najavila, prvi je konkretan korak u borbi protiv sive ekonomije. Privrednici i predstavnici Vlade slažu se da su potrebne i druge mere protiv raznih oblika sive ekonomije, koja u našoj zemlji pojede trećinu BDP-a godišnje.

Samo zbog šverca duvana i naftnih proizvoda Srbija godišnje gubi oko 300 miliona evra. Predstavnici Vlade i tog sektora već su se dogovorili o boljoj kontroli i promeni određenih propisa.

"Uskoro će biti formirano telo za akciznu kontrolu na terenu u cilju sprečavanja šverca u naftnoj i duvanskoj industriji", kaže Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.

Zbog sivog i crnog tržišta na gubitku su i svi oni koji u Srbiji posluju legalno jer, kako sami kažu, trče trku u kojoj, za neke pravila ne važe.

"To je problem koji se može brzo rešiti tako što ćete sprečiti dotoke koji snabdevanju sivu ekonomiju i crno tržište a to su ljudi koji zarađuju milijarde, zavrnimo slavine, nemojmo truleksom kupiti vodu po sobama", kaže Milan Knežević iz Asocijacija malih i srednjih preduzeća.

U Ministarstvu privrede kažu da je neophodno otkloniti uzroke sive ekonomije a to su, pre svega, visoki nameti na zarade.

"To se ne može uterati nikakvom prisilom, elektronskim sistemima, jednostavno morate smanjiti namete na najniže plate i samo tako se možete nadati manjoj sivoj ekonomiji", kaže Aleksandar Stevanović, savetnik ministra privrede.

Pojedini ekonomisti, međutim, smatraju da bi smanjenje nameta bilo suviše rizično zbog manjka u budžetu, a da su državi na raspolaganju i druge mere.

"Trebalo bi da se pokaže netolerancija, da se spreči prodaja industrijskih proizvoda na buvljim pijacama", rekao je ekonomista Milojko Arsić.

Suzbijanje sive ekonomije jedna je od mera koje je Vlada pre dve nedelje usvojila za oporavak srpske ekonomije. Tada je procenjeno da bi tom merom u budžet Srbije trebalo da se slije dodatnih 150 miliona evra godišnje.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом