уторак, 01.01.2013, 17:37 -> 18:14
štampajHrana (ne)će poskupeti
Iako je uredba o ograničenim maržama za osnovne životne namirnice prestala da važi trgovci kažu da cene tih proizvoda neće biti povećane posle Nove godine. Uloga države je da kreira povoljan poslovni ambijent, da razvija konkurenciju i liberalizuje tržište, kaže ministar Rasim Ljajić.
Uredba o ograničenim maržama za osnovne životne namirnice na 10 procenata prestala je da važi poslednjeg dana stare godine, a sudeći po najavama iz velikih trgovinskih lanaca, cene tih proizvoda neće biti povećane posle Nove godine.
Kako tvrde trgovci, hleb, mleko, meso, brašno, ulje i šećer neće poskupeti, a uredba u proteklih godinu dana, koliko je bila na snazi, nije dala nikakve efekte za potrošače već je predstavljala mešanje države u slobodno tržište.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je u intervjuu Tanjugu da država više ne reguliše cene najvećeg dela proizvoda, isključujući struju, gas i donekle cene lekova.
"I tu moramo stvar da postavimo na pravi način, hoćemo li mi da živimo u socijalizmu ili u kapitalizmu", zapitao se Ljajić.
"Ako hoćemo da živimo u socijalizmu onda u redu, država će regulisati cene, odlučivati koliko će šta da košta, ali da li smo takav sistem već imali i je li propao, jeste, da li je propao u celom svetu, jeste. Prema tome, ako smo se opredelili da idemo ka EU znači da moramo da prihvatamo i evropske zakone i pravila i standarde", naveo je Ljajić.
Podsećajući da ti standardi predviđaju da se cene formiraju slobodno na tržištu zavisno od ponude i tražnje, Ljajić je dodao da je uloga države u tome da kreira povoljan poslovni ambijent, da unapređuje i razvija konkurenciju i da dalje liberalizuje tržište.
"To je sve što država može da uradi i naravno da država u skladu sa evropskim standardima štiti potrošače mehanizmima kojima raspolaže, ali oni nisu veliki", rekao je potpredsednik vlade i istakao da ćemo kvalitetniju ponudu i zdravu konkurenciju imati ako privučemo strane investitore i ulagače odnosno nove trgovinske lance.
"Onda imamo vrlo oštru utakmicu među njima i u toj oštroj utakmici rezultat je bolja ponuda, bolji kvalitet usluga i po svoj prilici niže cene. Moramo da znamo šta hoćemo, ne možemo da budemo malo u socijalizmu, malo u kapitalizmu, kako nam kad odgovara", ocenio je Ljajić.
Sve, međutim, treba ozbiljno da zabrine nizak standard građana i podaci zvanične statistike prema kojima je prosečna "srpska plata" u novembru iznosila tek nešto više od 42.000 dinara, a prosečna potrošačka korpa u oktobru 64.000 dinara. Najveći deo zarade odlazi na hranu i piće i to 43,2 odsto.
Trgovci ne najavljuju poskupljenja
Kako su istakli trgovci u anketi Tanjuga, za sada, nema najava poskupljenja osnovnih životnih namirnica ni od dobavljača.
Pojedini trgovci očekuju posle Nove godine poskupljenja nekih slatkiša, prerađevina od voća, smrznutog povrća, "zdrave hrane", šlaga, pudinga, supa iz kesice, alkoholnih pića, kao i određenih vrsta kozmetike. Kao razlozi tih poskupljenja navedeni su povećanje cena repromaterijala i robe iz uvoza.
Portparol novosadskog trgovinskog lanca "Univereksport" Olivera Ćirković izjavila je da po isteku Uredbe o ograničenim maržama na osnovne životne namirnice, neće biti poskupljenja tih proizvoda.
"Sa naše strane neće doći do poskupljenja, mislim na trgovinske marže, jer smo više nego svesni oslabljene kupovne moći potrošača", rekla je portparol Ćirkovićeva i dodala da su u "Univereksportu" i pre donošenja uredbe, marže za osnovne životne namirnice bile u okvirima 10 odsto.
Ćirkovićićeva je istakla da ni od dobavljača nema najava poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ni u zrenjaninskom trgovinskom lancu "Gomeks" ne očekuju poskupljenja osnovnih životnih namirnica, ukoliko proizvođači i dobavljači ne podignu cene.
Nakon ukidanja Uredbe o ograničenim maržama, poskupljenja se mogu očekivati u malim radnjama, jer u strukturi prodate robe osnovne životne namirnice imaju veliko učešće, a zarada na toj robi je znatno manja od operativnih troškova, rekli su za Tanjug u "Gomeksu", istakavši da su "efekti bili pogubni za male radnje"
Veći trgovci su držali niže marže i pre uredbe, tako da "značajnog pojeftinjenja" nije bilo, ocenili su iz "Gomeksa".
Potrošačka korpa "sve tanja"
Situacija nije sjajna za trgovce jer ostale grane privrede ne funkcionišu kako treba. Potrošačka korpa je "sve tanja" pa nas očekuje još jedna loša godina, poručili su iz te trgovine.
U trgovinskom lancu "Delez Srbija" u čijem su sastavu "Maksi" i "Tempo" trgovine, ne očekuju poskupljenje osnovnih životnih namirnica od Nove godine, kao ni u velikom domećem trgovinskom lancu DIS .
Grčki trgovinski lanac "Veropulos", koji u Srbiji posluje kroz trgovine "Super Vero", ne planira da podiže cene osnovnih životnih namirnica posle Nove godine, kada prestaje važenje Uredbe o ograničenim maloprodajnim maržama na 10 odsto, kažu u toj kompaniji.
Svako povećanje cena dodatno bi opteretilo kućni budžet potrošača, obrazložili su razlog za donošenje ove odluke u kompaniji.
Kako su ukazali, jedino povećanje cena moglo bi da se usledi ukoliko proizvođači podignu cene, ali se nadaju da se to neće dogoditi jer je cilj da potrošačima iz svih kategorija društva osnovne životne namirnice budu dostupne po najnižim cenama.
Vlada Srbije je 31. decembra 2011. uvela na šest meseci maržu za osnovne životne namirnice od 10 procenata, koja je 30. juna produžena na još šest meseci, tačnije do kraja godine.
Uredbom je ograničena marža na pšenično brašno tip 400 i 500, jestivo suncokretovo ulje, termički obrađeno kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano), jogurt, beli kristalni šećer i svinjsko, goveđe i kokošje sveže meso i slatkovodnu ribu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар