Читај ми!

Socijalni program u paraćinskoj staklari

U okviru socijalnog programa, Srpsku fabriku stakla iz Paraćina napustilo 480 radnika. Prema ranijim najavama, u Staklari bi trebalo da ostane do 850 radnika.

Iz Srpske fabrike stakla u Paraćinu dobrovoljno je, uz socijalni program od 300 evra po godini staža, otišlo 480 radnika i njima je fabrika isplatila oko 5,4 miliona evra.

Staklara trenutno ima 1.167 radnika, a novi bugarski vlasnik ranije je najavio da bi u fabrici trebalo da ostane oko 800 radnika.

Predstavnik vlasnika Nihad Ćoragić rekao je da će svi koji žele da rade, uz prekvalifikaciju, moći da ostanu, ali da im radno mesto ne može biti zagarantovano.

"Posao nikome nije zagarantovan, uključujući i mene. Svi se borimo da posao zadržimo i da zaradimo platu. Nova tehnologija opravdava ovaj broj radnika ako uspešno završe program prekvalifikacije", kazao je Ćoragić.

Vlasnik je predvideo da bi na novoj opremi, koja će da se uvede, trebalo da radi od 800 do 850 ljudi. "Treba uraditi kvalitetnu prekvalifikaciju, jer nova tehnologija ne trpi improvizacije. Sve je kompjuterizovano i tačno se znaju procedure. Zato će svi proći edukaciju na raznim nivoima", naveo je Ćoragić.

On je dodao da će Staklara možda honorarno angažovati neke radnike koji su otišli iz fabrike, za pojedine specifične programe, poput ručne izrade kristalnog stakla. Ćoragić je najavio i zapošljavanje pedeset mladih inženjera i dodao da će u roku od deset dana početi stručni deo selekcije.

Novi vlasnik je, kako ističe, ispunio obaveze prema državi i radnicima i dodaje da će sve ostale obaveze iz ugovora do kraja biti ispunjene. "Zarade se isplaćuju redovno, a deblokirani su svi računi kompanije, tako da će od danas moći normalno da se posluje'', najavio je Ćoragić.

Iako je država bila u obavezi da učestvuje sa 140 evra na ime socijalnog programa za svakog radnika, novi vlasnik je isplaćivao svih 300 evra po godini staža. Ćoragić kaže da će vlasnik ta dugovanja kasnije rešiti sa državom i da je sada bilo najvažnije da se smanji broj radnika zbog smanjenja troškova fabrike.

"Prosečan minus fabrike bio je oko 1,2 miliona dinara mesečno", istakao je Ćoragić. On je najavio i da će vlasnik, iako je po ugovoru u obavezi da investira 22 miliona evra, u Staklaru uložiti 103 miliona evra.

Konzorcijum bugarskih firmi "Rubin" i "Glas industri" potpisao je krajem marta dokument o preuzimanju 63 odsto vlasništva u Srpskoj fabrici stakla iz Paraćina od "Srbijagasa" po ceni od 35 miliona evra.

Bugarski vlasnik planirao je da u narednom priodu investira u modernizaciju fabrike obaveznih 22 miliona evra. Međutim, investicije u fabriku u kojoj je tehnologija zastarela biće duplo veće.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом