субота, 22.08.2009, 19:27 -> 21:30
štampajToplane (ne)spremne za zimu
Do 15. oktobra, toplane u Srbiji tehnički će biti spremne, iako energenti za novu grejnu sezonu još nisu obezbeđeni. Bez pomoći države ne mogu da se nabave gas i mazut jer "Srbijagasu" i NIS-u nisu plaćene ni prošlogodišnje isporuke.
Iako energenti za novu grejnu sezonu još uvek nisu obezbeđeni, u Udruženju toplana ocenjuju da će tehnički biti spremne do 15. oktobra. Bez pomoći države ne mogu da se nabave gas i mazut jer "Srbijagasu" i NIS-u nisu plaćene ni prošlogodišnje isporuke.
NIS je sklopio dogovor i potpisao ugovor o nabavci mazuta sa Beogradskim elektranama, jer je deo duga duga plaćen, a potpisivanje sa ostalim toplanama najavljuju tokom iduće sedmice.
U domaćinstvu Šiklošića iz Zrenjanina već sada se preračunava kako će se zimus grejati jer i sada jedva izlaze na kraj sa računima.
"Mi samo na daljinsko grejanje, kao prosečna porodica sa stanom od 62 kvadrata stan, plaćamo 4 hiljade i 300dinara, što je 50 posto ukupnih režijskih troškova", kaže Aleksandar Šiklošić.
Grejanje kvadratnog metra stana već sada neke toplane naplaćuju više od 60 dinara, a ni to, kažu, nije dovoljno.
U Beogradu je grejanje 59 dinara po kvadratu. U Nišu je posle dve godine poskupelo i kvadrat sada 64 dinara za domaćinstva, ali je istovremeno olakšano privredi.
"Sa primenom nove cene da bi olakšali privredi mi smo korigovali cene poslovnog prostora, tako da će ti korisnici za 4 dinara po kvadratu plaćati manje grejanje", kaže Gorica Mitić, direktorka niške toplane.
U udruženju toplana Srbije kažu da i po ovim cenama naplata ide loše, ali da većina toplana priprema zahteve za poskupljenje.
"Zbog ovakvih kretanja cena gasa i mazuta, pre svega cena mazuta, jedan broj toplana moraće da koriguje cene, ali mi se zaista ponašamo obazrivo jer ona cena koju utvrdimo u gradovima mora biti prihvatljiva za naše građane, i ostale naše korisnike", kaže predsednik Udruženja toplana Srbije Milovan Lečić.
Posebno su velika dugovanja za gas, a samo toplane "Srbijagasu" duguju 6 milijardi dinara. U "Srbijagasu" kažu da samouprave nemaju novca, a čitavim gradovima ne mogu da isključe gas.
"Mi smo svesni da s jedne strane građani i privreda moraju imati gasa za grejanje i rad. Vlada mora da čuva socijalnu sigurnost. Sa druge strane imamo obavezu da taj gas platimo inostranom partneru. Dakle mi sa Vladom Srbije moramo rešavati taj problem", ocenio je Dušan Bajatović, generalni direktor "Srbijagasa".
Potrošene rezerve mazuta
Još je teža situacija sa maztom jer su rezerve potrošene zimus tokom gasne krize. U NIS-u kažu da zbog ekonomske situacije krše princip tržišnog poslovanja.
"Nažalost neke toplane, zbog objektivnih i subjektivnih faktora ne mogu da vrate svoje dugove i zato smo im predložili odlaganje plaćanja dugova do kraja godine", rekao je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.
"Postigli smo dogovor oko cene mazuta za predstojeću grejnu sezonu, ona će se kretati svakog utorka u zavisnosti kao će se kretati berzanska cena mazuta, dalje utvrdili smo količine mazuta koje će toplane imati tokom grejne sezone i one su nesto veće nego prethodne sezone", kaže Lečić.
Grejanje stana od pedeset kvadrata domaćinstva će mesečno koštati između 4.000 i 6.000 dinara. Cena grejanja na struju zavisi od toga da li je grejanje etažno, ili se peć uključuje samo po jeftinoj tarifi. Slično je i sa ugljem i drvima, tona boljeg uglja košta oko 10 hiljada dinara, a najmanje je potrebno od 3 do 5 tona.
Jedina pomoć za kućni budžet jeste racionalna potrošnja svih energenata.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар