Elitni sport za probrane

Džet-ski sport u Srbiji ne broji više od 20 klubova sa ukupno pedesetak registrovanih takmičara, ali podele u tom sportu prete da se nekada uspešna vodena disciplina potpuno ugasi kod nas.

Situacija u tom atraktivnom sportu je zamršena pošto su u Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije uredno registrovana dva, reklo bi se, suprotstavljena saveza.

Jedan predvodi magistar Veljko Šukalo i nalazi se na budžetu Ministarstva omladine i sporta, dok drugi savez, na čelu sa Aleksandrom Radovanovićem, sinom nekada proslavljenog jugoslovenskog motonautičara Miodraga Radovanovića, od resornog ministarstva ne prima ni dinar za svoje aktivnosti.

Na velikim takmičenjima za upravljačima plovila u organizaciji Šukala uglavnom se nalaze stranci, koji voze pod zastavom Srbije, dok Radovanovićev savez  praktično nema mogućnosti da izadje na međunarodnu scenu.

Šukalo je i predsednik Sumo saveza Srbije.

U Džet-ski savezu pod kontrolom Šukala kao takmičari registrovani su Siniša Ristović, Laslo Vaš, predsednik Veljko Šukalo, Filip Erčić i Miroslav Malbaša. Ministarstvo omladine i sporta stipendira petoricu - Ristovića, Šukala, Erčića, Malbašu i Milana Ilijića, koji uredno dobijaju mesečne prinadležnosti.

S druge strane, Džet-ski savez Srbije koji vodi Radovanović ne dobija budžetska sredstva i nema stipendije Ministarstva omladine i sporta.

Motonautički sport u svetu kontrolišu dve federacije - evropska U.I.M. sa sedištem u Monte Karlu i američka I.J.S.B.A. koja sedište ima negde u Kaliforniji. Za našu motonautiku je značajnija federacija u Monte Karlu, pošto okuplja najjače nacije na svetu i priznata je od Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK).

U motonautici se organizuju svetska i evropska prvenstva u raznim klasama, skuterima u sedećem i stojećem položaju i u fri-stajlu. Startuje se sa obale, a trke se voze po 15 krugova ili na vreme.

Od četiri postojeća kluba u Srbiji, trenutno je najaktivniji Džet-ski klub "Motodžet" sa petnaestak članova, koji osim negovanja takmičarskog odnosa i naraštaja, tokom jula će organizovati prvu međunarodnu džet-ski trku u Novom Sadu.

"Postojanje dva saveza ne donosi ništa dobro našoj motonautici i džet-ski sportu, jer sredstva koja naš sport dobija nisu pravično raspoređena. Savez Veljka Šukala dobija novac po tri osnova - iz budžeta Ministarstva omladine i sporta u visini od četiri miliona dinara, za stipendiranje takmičara i od Džet-ski saveza Beograda. Radovanovićev savez , međutim, od države ne dobija ni dinara", izjavio je Tanjugu predsednik Džet-ski kluba "Motodžet" Aleksandar Krevešić.

"Naš savez je onemogućen da organizuje takmičenje, jer kolega Šukalo nije zainteresovan da ovaj sport još neko razvija u Srbiji. To direktno šteti svima koji stvarno žele da rade u motonautičkom sportu", kaže Krevešić.

On tvrdi da Šukalo za međunarodne trke u SAD i drugim zemljama angažuje strance da voze pod zastavom Srbije, ali da se ne zna ima li iko od njih srpski pasoš.

"U prošloj godini za Srbiju su u Americi nastupali Laslo Stori, Laslo Vaš, Rajner Ejdner, Djuzepe Greko, Veljko Šukalo i Majkl Prodanović. Pitamo se kakav je interes naše zemlje da finansira strance, a naša deca nemaju mogućnosti da se takmiče", istakao je Krevešić.

U savezu pod Radovanovićevom kontrolom  se nadaju da će Ministarstvo omladine i sporta, kao i Sportski savez Srbije, imati sluha i za njegove aktivnosti i da će se nepravda vrlo brzo ispraviti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом